Засновник маркетмейкера Gotbit, Олексій Андрюнін, уклав угоду з американською владою, визнавши свою провину та погодившись на конфіскацію криптоактивів на суму $23 млн у рамках справи про маніпуляції ринком. Його звинувачують у маніпуляціях цінами на криптовалюти та використанні шахрайських схем.
Про це розповідає ProIT
Згідно з поданими до суду документами, діяльність Gotbit завдала значної фінансової шкоди учасникам ринку, які купували криптовалюти за завищеними цінами. Андрюніна екстрадували до США в лютому 2025 року після арешту в Португалії у жовтні 2024 року. Йому загрожувало ув’язнення до 20 років за звинуваченнями у шахрайстві та змові з метою маніпуляцій ринком.
Угода про визнання провини
Згідно з умовами угоди, якщо суд не затвердить жодну з її частин, будь-яка зі сторін має право відмовитися від неї. В рамках угоди Андрюніну можуть не призначити тюремний термін та додаткові штрафи, окрім конфіскації активів. Однак остаточне рішення щодо вироку залишається за судом.
Федеральні прокурори вказали, що максимальне покарання за ці злочини може включати штрафи до $500 000 або подвійну суму отриманого чи втраченого доходу, обов’язкове відшкодування збитків та конфіскацію майна. Також можливий випробувальний термін до п’яти років.
Методи маніпуляцій Gotbit
Серед конфіскованих активів – $23 млн у стейблкоїнах USDT і USDC, які зберігалися на чотирьох гаманцях, що перебували під контролем Андрюніна. За даними прокуратури, Gotbit функціонував як складне підприємство з маніпуляцій ринком у період з 2018 по 2024 рік, пропонуючи послуги штучного завищення цін на токени для різних криптопроєктів, включно з американськими компаніями.
Окрім того, згідно з судовими матеріалами, Gotbit активно використовував методи
«wash trading»
— фіктивні угоди, які створювали ілюзію високої торгової активності. У окремому позові Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) проти Gotbit та Федора Кедрова, відзначеного як директора з маркетингу компанії, регулятор заявив, що фірма вела детальну статистику, порівнюючи штучно «створені обсяги» з реальним «ринковим обсягом» на крипторинках.
Згідно з розсекреченим обвинувальним висновком Мін’юсту США, компанія відкрито залучала клієнтів, пояснюючи, як її послуги допоможуть приховати маніпулятивні дії на публічних блокчейнах. Андрюнін проходитиме трирічний випробувальний термін із суворими обмеженнями на діяльність у сфері криптовалют.