Американські венчурні капіталісти зазвичай діють у групах, проте Ерік Слезінгер вирізняється серед них. На відміну від більшості інвесторів, які шукають стартапи в сфері штучного інтелекту чи оборонних технологій у США, колишній офіцер ЦРУ віддає перевагу інвестиціям в європейські оборонні технології. Нещодавно Слезінгер, засновник 201 Ventures, закрив фонд у розмірі 22 мільйонів доларів, орієнтований на початкові стадії європейських стартапів у сфері оборонних технологій. Його шлях від розробки гаджетів та програмного забезпечення для агентів ЦРУ до того, щоб стати, можливо, єдиним американським венчурним капіталістом, що інвестує виключно в європейські оборонні технології, виглядає як пророчий.
Про це розповідає ProIT
Чому Слезінгер обирає європейський ринок
Що ж спонукало когось залишити “найкращу першу роботу в історії” в ЦРУ для того, щоб реалізувати цю специфічну амбіцію? Як зазначив Слезінгер у недавньому інтерв’ю на подкасті StrictlyVC Download, відповідь полягає в усвідомленні критичного зсуву, якого багато хто не помітив.
“Я залишив ЦРУ, бо помітив, що приватний сектор відіграє все більшу роль у цій конкуренції, яку я раніше розумів лише як міжурядову”,” пояснив він.
З дипломами Стенфорда з механічної інженерії та Гарвардської бізнес-школи, досвід Слезінгера допоміг йому з’єднати технології оборони з комерційними ініціативами. Однак його готовність йти проти загальноприйнятої мудрості привернула увагу інвесторів, засновників та журналістів.
Перспективи європейських оборонних технологій
На думку Слезінгера, американські венчурні капіталісти пропускають три ключові моменти. По-перше,
“Європа має індивідуальних підприємців, які не менш амбітні та розумні, ніж у будь-якій іншій частині світу,”” говорить він.
По-друге, європейські уряди занадто довго не переосмислювали свої міркування щодо власної безпеки, що призвело до відсутності критичного погляду на ситуацію. І по-третє,
“Європа швидко стає місцем серйозної конкуренції в сірій зоні,”” зазначив він, маючи на увазі дії державних та недержавних акторів.
Вражаючим аспектом європейського підприємства Слезінгера є культурний опір, з яким він стикається у зв’язку з інвестиціями в оборону. У 2022 році, після переїзду до Мадрида, він заснував Європейську мережу інвесторів в оборону, яка зараз об’єднує підприємців, інвесторів та політиків. У публікації 2023 року Слезінгер написав про те, як його колеги-європейці боялися обговорювати свої інвестиції в оборонні технології, зазначаючи, що в Європі ці інвестиції “вважались непристойними, про які слід говорити, але не обговорювати в ввічливій компанії за столом.”
Зараз ситуація змінюється, оскільки Фонд інновацій НАТО — перший у світі багатонаціональний венчурний капітальний фонд, заснований 24 союзниками НАТО, запущений влітку 2022 року після початку війни росії в Україні — став важливим інвестором 201 Ventures.