Вже декілька днів в інтернеті ширяться новини про нібито появу американського літака F-16 в небі над Україною. Цього, без перебільшення, легендарного «Бойового сокола» чекає кожен українець, з ним пов’язані надії та сподівання на краще майбутнє. А розраховувати є на що, тим паче після прочитання нової книжки від видавництва «Віхола» «Бойовий сокіл. Історія F-16» авторства Андрія Харука. У невеликому та зручному для читання форматі автор зібрав цікаву історію літака, розказав про його концепцію, появу, модифікації та варіанти, про участь у бойових конфліктах тощо. Звісно, я вже прочитав цю книжку, тому далі розкажу деталі, щоб ви зрозуміли чи потрібно це вам.
«Бойовий сокіл. Історія F-16»
Автор Андрій Харук
Видавництво Віхола
Мова Українська
Кількість сторінок 216
Обкладинка М’яка з клапанами
Рік видання 2024
Розмір 145×200 мм
Сайт vikhola.com
Андрій Харук відразу каже, що називає F-16 та інші подібні літаки не винищувачами, як ми звикли, а мисливцями. Він пояснює це тим, що винищувач — переклад російського слова «істрєбітєль», а ще в ньому немає мистецтва. А мисливець — данина назв цих літаків в європейських мовах. Мисливцями називають літаки, призначенням яких є ведення повітряного бою. Мисливці вони, бо полюють, а полювання благородне мистецтво, яке потребує сміливості та майстерності, а ще вміння вистежувати та переслідувати здобич. Усе це потрібно й для бою в повітрі.
«Бойовий сокіл. Історія F-16» — якісний український нонфікшн на важливу зараз тему.
Видавництво «Віхола» давно і якісно займається цим напрямком літератури саме від українських авторів. Добре, що й тут вони змогли випустити книжку на актуальну тему від відомого та досвідченого автора. Бо для Андрія Харука це не перша книжка про військову техніку та усе, що з цим пов’язано. А ще він професор гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, дослідник військової авіації тощо.
Оця його експертність відчувається в усьому: від деталізованої оповіді про майже кожну систему літака до цікавезних подробиць його використання в різноманітних військових сутичках. А головне, що в написаному бачиш любов автора до теми та літака в цілому.
«Бойовий сокіл. Історія F-16» поділена на декілька частин. Перша розповідає безпосередньо про історію створення літака. І це виявляється настільки цікавим, що я здивований чому Голлівуд досі не зняв про це фільм в дусі «Форд проти Феррарі».
Друга частина книги розкриває технічні подробиці F-16, розповідає про його модифікації, експериментальні зразки, неоднозначні та успішні рішення тощо.
В третій частині ми дізнаємо про усі бойові пригоди, битви та бої за сорок років використання літака. Автор цікаво розповідає про роль F-16 у громадянських конфліктах в Південній Америці, про деталі операції «Буря в пустелі» та інших подібних операціях на Близькому Сході. Ми дізнаємося про роль «Бойового сокола» у відносно недавньому путчі в Туреччині проти нинішнього президента Раджепа Ердогана, про його вплив на війну в Афганістані, про деталі війн на Балканах тощо. Також автор не забуває описувати кожен бій F-16 з радянськими винищувачами. Останні, були, і є, в декілька разів гіршими за безліччю параметрів.
Книга «Бойовий сокіл. Історія F-16» сповнена технічними деталями, графіками, абревіатурами та скороченнями. На усе це дається пояснення розшифрування тощо, але просто знайте, що іноді читати буде нелегко, бо доведеться продиратися через усе це. Але подібне логічно для книги про військовий літак, тому не бачу в цьому нічого дивного.
Такі моменти, з одного боку, іноді сповільнюють читання та роблять його менш цікавим. З іншого, саме технічні деталі чекають люди, коли купляють книжку про історію літака. Тим паче тут вистачає захопливих світлин, що розкидані по книжці та надають візуальне доповнення до певної інформації.
А ще книга невелика, тому навіть з технічними особливостями вона читається дуже швидко. Наявні 216 сторінок я проковтнув буквально за декілька днів. Дізнався багацько цікавого, а головне приємно провів час з книжкою і тепер можу розрізнити F-16 в небі від Міг-29, якщо також побачу його в небі, знаю які версії та модифікації поставлятимуть нам партнери, чим вони відрізняються тощо.
Не можу не згадати чудову якість видання книжок «Віхоли». Мені подобаються, що майже усі вони в м’якій обкладинці з клапанами, що зменшує вартість цих книг. Також це зручно, бо якщо зігнути та відірвати внутрішню частину обкладинки по мітках, то вийде стильна закладинка. Ще мені подобається стилістика та малюнок цього видання, приємний на дотик жовтавий папір, використаний шрифт та його розмір.