Згідно з новими дослідженнями, людство може опинитися на межі глобальної кризи, пов’язаної з ожирінням. За прогнозами, до 2050 року близько половини населення Землі зіткнеться з цим серйозним захворюванням, що матиме катастрофічні наслідки для здоров’я та економіки.
Про це розповідає ProIT
Аналіз, опублікований у журналі The Lancet, демонструє, що кількість людей із зайвою вагою зростає стрімко протягом останніх тридцяти років. На сьогоднішній день 2,11 мільярда дорослих та 493 мільйони дітей і молоді мають надмірну вагу. У порівнянні з 1990 роком, коли ці показники становили 731 мільйон і 198 мільйонів відповідно, зростання є приголомшливим.
Якщо не вжити термінових заходів, кількість дорослих із ожирінням може перевищити 3,8 мільярда, а серед дітей і молоді сягне 746 мільйонів до 2050 року. Особливо тривожним є стрімке зростання дитячого ожиріння, яке, за прогнозами, збільшиться на 121% та досягне 360 мільйонів випадків.
«Станом на 2021 рік більше половини дорослих з ожирінням проживали лише у восьми країнах: Китаї, Індії, росії, США, Бразилії, Мексиці, Єгипті, Індонезії та Нігерії».
Очікується, що найзначніше зростання дитячого ожиріння відбудеться в Північній Африці, на Близькому Сході, у Латинській Америці та Карибському басейні. Вчені зазначають, що діти набирають вагу швидше, ніж попередні покоління, а ожиріння починається в ранньому віці, що підвищує ризик розвитку діабету 2 типу, гіпертонії, серцево-судинних захворювань та раку. Наприклад, серед чоловіків, народжених у 1960-х роках, до 25 років ожиріння становило 7%, серед тих, хто народився в 1990-х — 16%, а для новонароджених 2015 року цей показник, за прогнозами, може досягти 25%.
Додатковою проблемою є те, що чверть усіх дорослих з ожирінням у 2050 році будуть старшими за 65 років, що суттєво навантажить системи охорони здоров’я, особливо в країнах з обмеженими ресурсами. Дослідження Всесвітньої федерації боротьби з ожирінням показує, що найбільше випадків передчасної смерті внаслідок підвищеного індексу маси тіла спостерігається в країнах із середнім рівнем доходу, де доступ до лікування обмежений.
Вчені закликають до негайних дій, зокрема до розробки та впровадження державних програм боротьби з ожирінням. Масштаби проблеми вимагають термінових глобальних змін, адже людству потрібно переосмислити підходи до харчування і фізичної активності, а також забезпечити доступність здорового способу життя для всіх.