Згідно з опитуванням, проведеним журналом Nature, 75% американських науковців розглядають можливість виїзду зі США через політику адміністрації президента Дональда Трампа. В опитуванні взяли участь близько 1650 респондентів, з яких понад 1200 науковців серйозно налаштовані переїхати до Канади або однієї з країн Європейського Союзу. Особливий інтерес до виїзду спостерігається серед аспірантів, які тільки починають свою кар’єру в науці.
Про це розповідає ProIT
Причини для виїзду науковців
Зокрема, з 690 опитаних аспірантів, що відповіли на запит, 548 осіб розглядають можливість переїзду через дії адміністрації Трампа. Політика діючого уряду США призвела до скорочення фінансування досліджень та зупинки значної частини наукової діяльності, яка фінансується з державного бюджету.
Ініціативи, очолювані мільярдером Ілоном Маском в рамках Департаменту ефективності уряду США (DOGE), призвели до втрати робочих місць десятками тисяч федеральних службовців, серед яких значна кількість науковців. Частина з них отримала можливість повернутись на свої посади за рішенням суду, проте їм загрожують нові звільнення. Боротьба адміністрації Трампа проти іммігрантів та академічних наукових кол змусила багатьох американських науковців відчувати невизначеність і перешкоди у своїй діяльності.
Відгуки вчених
У матеріалі видання зазначається, що більшість опитаних мають наміри переїхати до країн, де мають знайомих, колег або родичів. Дехто з вчених, які виїхали до США, планують повернутись на батьківщину. Так, одна з аспіранток, що працює у галузі геноміки рослин та сільського господарства, зазначила:
«Це мій дім – я справді люблю свою країну. Але багато моїх наставників казали мені поїхати прямо зараз».
Вона втратила державну підтримку, виділену на дослідження, і стипендію після того, як адміністрація Трампа зупинила фінансування Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Її куратор знайшов кошти для короткострокової підтримки, проте жінка активно шукає нову роботу, зокрема, намагається отримати право на докторську стипендію за кордоном.
Інший науковець, що займається медициною, розповів про свій досвід:
«Головні дослідники, з якими я спілкувався, вважають, що вони зможуть витримати цю бурю. Ми, як дослідники-початківці, не маємо такої розкоші – це критичний момент у нашій кар’єрі».
Він намагається знайти роботу в Канаді, оскільки скасування його гранту Національного інституту здоров’я стало для нього серйозним ударом. Паралельно з цим наукові установи в інших країнах активно шукають нових фахівців, скориставшись ситуацією, що склалася в США.
Незважаючи на те, що деякі вчені не мають наміру виїжджати, стверджуючи, що США мають найкращу базу для наукових досліджень, більшість опитаних респондентів підтвердили свої плани на виїзд через невизначеність у майбутньому. Як зазначив ще один науковець:
«Я викладач і хочу залишитися стільки, скільки зможу, підтримувати свою лабораторію та студентів, але якщо NIH буде різко скорочено, у нас може не бути вибору».