Головна Наука Арктика може втратити крижаний покрив вже до 2027 року

Арктика може втратити крижаний покрив вже до 2027 року

Автор: Анна Мельник

Схід сонця у Гренландії

Про це розповідає ProIT

Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature, свідчить, що Північний Льодовитий океан може вперше залишитися без криги вже до 2027 року. Згідно з результатами дослідження, ця тривожна подія може відбутися через дев’ять-двадцять років від 2023 року, незалежно від того, чи будуть зменшені викиди парникових газів. Найпесимістичніші прогнози передбачають, що це може статися вже через три роки.

Співавторка дослідження, кліматолог Олександра Ян з Університету Колорадо в Боулдері, зазначає: «Перший вільний від льоду день в Арктиці кардинально не змінить ситуації. Але це продемонструє, що ми фундаментально змінили одну з визначальних характеристик природного середовища в Північному Льодовитому океані, яка полягає в тому, що воно вкрите морським льодом та снігом цілий рік, через викиди парникових газів».

Значення морського льоду для планети

З 1979 року крижане покриття океанів вимірюється супутниками. Морська крига відіграє ключову роль у підтримці температурного балансу океану та атмосфери, збереженні морських екосистем і забезпеченні океанських течій, які переносять тепло та поживні речовини по всьому світу. Поверхня льоду відбиває значну частину сонячної енергії назад у космос, сприяючи ефекту альбедо. Однак танення льоду відкриває темніші води, які поглинають більше сонячних променів, що призводить до подальшого нагрівання. Арктика нагрівається в чотири рази швидше, ніж інші частини світу.

Прогнози на найближчі роки

Використовуючи 11 кліматичних моделей та 366 симуляцій на їх основі, вчені встановили, що день без льоду може настати через три-шість років. Цей прогноз зроблений лише в дев’яти найбільш песимістичних симуляціях, що припускали незвично теплі сезони. Однак всі моделі вказують на неминучість цього явища, ймовірніше, у 2030-х роках.

Попри похмурість цих прогнозів, дослідження має й позитивний аспект — зменшення викидів вуглекислого газу може значно відтермінувати день без льоду та пом’якшити кліматичний шок.

«Як на Близькому Сході». Кліматологи прогнозують тотальну спеку в Україні у наступні роки

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.