Марсохід NASA Curiosity виявив на поверхні Червоної планети найдовші з відомих молекул, що можуть свідчити про можливі ознаки стародавнього життя. Це відкриття стало результатом дослідження, опублікованого 24 березня в науковому журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Про це розповідає ProIT
У зразках породи віком 3,7 млрд років, взятих із дна висохлого марсіанського озера у «Затоці Єллоунайф», були виявлені ланцюги молекул, в яких міститься до 12 атомів вуглецю, що свідчить про можливість наявності жирних кислот — сполук, що на Землі виробляються живими організмами для формування клітинних мембран.
Дослідження молекул на Марсі
На думку науковців, ці жирні кислоти можуть виникати і без участі живих істот через хімічні реакції, що відбуваються під впливом різних геологічних процесів на планеті. Зокрема, взаємодія води з мінералами у гідротермальних джерелах може призводити до формування таких ланцюгів.
«Той факт, що тендітні лінійні молекули все ще присутні на поверхні Марса через 3,7 млрд років після їх утворення, дозволяє нам зробити нове твердження: якщо життя коли-небудь з’явилося на Марсі мільярди років тому, хімічні сліди цього стародавнього життя все ще можуть бути присутніми сьогодні», — зазначила співавторка дослідження, хімік-аналітик Керолайн Фрейсіне.
Молекули декан, ундекан і додекан, які були виявлені в зразках, складаються відповідно з 10, 11 і 12 атомів вуглецю. Curiosity працює на Марсі з 2012 року, досліджуючи кратер Гейла, діаметр якого становить 154 км, і вже проїхав понад 30 км.
Важливість знахідки
Зразок породи, відомий як «Камберленд», був виявлений ще у 2013 році, але лише зараз науковці змогли ідентифікувати в ньому вуглеводневі молекули. Для цього вони застосували новий метод, попередньо нагрівши зразок до 1,1 тис. °C, щоб вивільнити кисень.
Нагадаємо, що дослідження показали, що рідка вода могла існувати в кратері Гейла мільйони років, що створювало умови для формування життєво важливих хімічних процесів на Марсі. Як зазначив старший науковий співробітник NASA Деніел Главін, «ми готові зробити наступний великий крок і доставити зразки з Марса на Землю, щоб вирішити дебати про життя на Червоній планеті».
Результати дослідження опубліковані у журналі PNAS.