Останні дослідження, проведені за допомогою космічного телескопа ім. Джеймса Вебба (JWST), виявили, що більшість давніх галактик обертається в одному напрямку. Це спостереження викликало дискусії про можливе пояснення: Всесвіт міг народитися обертовим, будучи частиною чорної діри у більшому «батьківському всесвіті».
Про це розповідає ProIT
Команда під керівництвом Ліора Шаміра проаналізувала дані телескопа і з’ясувала, що близько двох третин із 263 зафіксованих галактик мають обертання за годинниковою стрілкою, тоді як лише третина — проти.
«Дослідження проводилось шляхом кількісного аналізу, але різниця настільки очевидна, що будь-яка людина, дивлячись на зображення, зможе це побачити», — зазначив Шамір.
У випадковому Всесвіті кількість галактик, що обертаються в одному напрямку, повинна бути приблизно такою ж, як і тих, що обертаються в іншому, тому висновки команди виглядають досить несподіваними. Найпростіше пояснення говорить про те, що Всесвіт спочатку був обертовим і виник у чорній дірі.
«Одне пояснення полягає в тому, що Всесвіт народився обертовим, що узгоджується з теорією «космології чорних дір», згідно з якою весь Всесвіт є внутрішньою частиною чорної діри. Однак якщо це правда, це свідчить про те, що існуючі теорії про космос є неповними», — додав він.
Чорні діри як міст до інших світів
Космологія чорних дір — це концепція, що стверджує, що спостережуваний Всесвіт знаходиться всередині чорної діри. Цю ідею вперше висунули фізик Радж Кумар Патрія та математик І. Дж. Гуд. Вони стверджують, що «радіус Шварцшильда», відомий як «горизонт подій», є також горизонтом видимого Всесвіту.
Ця теорія передбачає, що кожна чорна діра може бути входом до іншого всесвіту, в якому наш всесвіт є материнським. Однак, якщо це дійсно так, то ці інші всесвіти були б недоступними, оскільки знаходяться за горизонтом подій.
Вплив Чумацького Шляху на спостереження
Також існує можливість, що обертання нашої галактики може впливати на те, як ми спостерігаємо давні галактики. Раніше вважалося, що швидкість обертання Чумацького Шляху занадто мала, щоб мати значний вплив на спостереження телескопа Вебба. Однак, якщо ця теорія вірна, то необхідно коригувати наші методи вимірювання.
«Перекалібрування вимірювання відстаней може пояснити кілька нерозв’язаних питань у космології, таких як відмінності у швидкостях розширення Всесвіту», — зазначають дослідники.
Дослідження команди опубліковане в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба, що коштував $10 млрд, з 2022 року проводить спостереження, надаючи цінну інформацію, включаючи підтвердження існування трьох найдавніших галактик.