Дослідники з Університету Теннессі (США) виявили унікальну здатність деяких видів папороті еволюціонувати у зворотному напрямку. Це відкриття ставить під сумнів традиційні уявлення про еволюцію, яка зазвичай вважається незворотною, рухаючись від простих форм до більш складних.
Про це розповідає ProIT
Папороті та їх репродуктивні стратегії
У ході дослідження науковці проаналізували репродуктивні стратегії папоротей, виявивши, що ці рослини використовують два способи розмноження. Деякі види ребрівкової папороті (Blechnaceae) є мономорфними, тобто один лист одночасно виконує функції розмноження та фотосинтезу. Інші види, натомість, застосовують диморфізм, де задіюються два різних типи листя для різних функцій.
Згідно з традиційними уявленнями, якщо папороть розвинула диморфізм, то вона вже не зможе повернутись до мономорфізму. Однак дослідження показало інше: дослідники переглянули понад 118 видів папороті та виявили, що еволюція цих рослин не є ні послідовною, ні незворотною. Вони знайшли кілька видів, які спочатку розвинули диморфізм, а згодом повернулись до мономорфізму.
Гнучкість еволюційних стратегій
Науковці вважають, що відсутність у папороті таких структур, як насіння, квіти чи плоди, дозволяє їм обирати між стратегіями диморфізму та мономорфізму залежно від умов середовища. У той час як рослини, що розмножуються насінням, не можуть повернутись до попередніх еволюційних механізмів.
«У еволюції немає фінішної межі. Немає кінцевої мети, немає кінцевого стану. Наші результати показують, що не вся репродуктивна спеціалізація рослин незворотня. Натомість це може залежати від того, скільки способів еволюційної адаптації рослини придбали з часом» — зазначає доцент з Університету Теннессі, Джейкоб Суісса.
Результати дослідження мають важливе значення для розуміння того, як різні види рослин реагують на зміни клімату та вплив людської діяльності. Рослини, які еволюціонували в односторонньому напрямку, можуть не мати достатньої гнучкості, щоб адаптуватись до нових умов, тоді як папороті, здатні повертатись до простіших стратегій, можуть мати перевагу в умовах швидких змін.