Український науково-дослідницький криголам «Ноосфера» успішно завершив свій четвертий антарктичний сезон, що став рекордним за кількістю рейсів та розширенням міжнародної співпраці. Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Про це розповідає ProIT
Судно повернулося до порту Кейптауна (ПАР) 10 травня після майже п’ятимісячної місії. За цей період «Ноосфера» здійснила п’ять рейсів до крижаного континенту, подолавши понад 20 тисяч морських миль (більш як 37 тисяч кілометрів), що майже дорівнює довжині екватора Землі. Десять разів криголам перетнув найбурхливішу на планеті протоку Дрейка.
Спільна міжнародна діяльність та нові наукові проєкти
Криголам забезпечив ротацію 29-ї та 30-ї Українських антарктичних експедицій, а також доставку сезонної експедиції до станції «Академік Вернадський» і назад. Крім того, судно виконало спільні місії з антарктичними програмами Польщі, США, Іспанії та Чехії, що фінансували відповідні держави. Це дозволило Україні посилити логістику власної програми.
У рамках міжнародного проєкту OCEAN:ICE українські вчені вперше запустили шість аргобуїв для моніторингу океанічних течій у Південному океані. Також вперше було проведено одночасне радіозондування атмосфери з борту станції «Вернадський» і «Ноосфери», що дозволить краще вивчити формування хмар, опадів і вплив кліматичних процесів на антарктичні льодовики.
«Пишаємося, що навіть в умовах повномасштабного вторгнення рф ми не тільки лишаємося частиною світової науки та продовжуємо дослідження в Антарктиці та Південному океані», — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
Через російську агресію «Ноосфера» поки не може повернутися до порту приписки в Одесі, тому тимчасово дислокується в Кейптауні. Сезон успішно реалізували два українські капітани з Одеської області — Павло Панасюк, який керує судном з 2022 року, та Андрій Старіш, який вперше очолив криголам у ролі капітана після служби старпомом.