Американські науковці з Університету Стоуні-Брук виявили, що критичний вік, коли починається старіння мозку, становить 44 роки. Це відкриття базується на результатах сканування мозку та тестування, в якому взяли участь 19 300 добровольців із середнім віком 44 роки. На думку дослідників, максимальна швидкість нейродегенеративного процесу досягається у віці 67 років. Водночас у людей, які доживають до 90 років, швидкість старіння мозку стабілізується.
Про це розповідає ProIT
Науковці зазначають, що результати цього дослідження можуть стати основою для пошуку нових шляхів покращення здоров’я мозку на пізніших етапах життя.
«Розуміння того, коли і як прискорюється старіння мозку, дає нам стратегічні точки для втручання. Ми виявили критичний період у середині життя, коли мозок починає відчувати зниження доступу до енергії, але до того, як відбудеться незворотне пошкодження, по суті, це перелом перед переломом», — зазначає нейробіолог Ліліанна Мухіка-Пароді.
Дослідження також визначило ключові фактори, що впливають на дегенеративні процеси в мозку. Старіння відбувається через те, що нейрони все гірше засвоюють глюкозу як джерело енергії, що, в свою чергу, призводить до розладів у передачі сигналів у мозку.
Способи сповільнення старіння мозку
Науковці підтвердили свою гіпотезу про вплив метаболізму на процеси старіння мозку через генетичний аналіз. Активність білка GLUT4, що відповідає за поглинання глюкози, та білка APOE, який транспортує жири, виявилася пов’язаною зі зносом мозку. Дослідники зробили висновок, що заміна або відновлення джерел енергії для нейронів може істотно сповільнити старіння мозку і стати новим напрямком у боротьбі з нейродегенеративними захворюваннями.
«У середньому віці нейрони відчувають метаболічний стрес через нестачу енергії; вони послаблюються, але все ще життєздатні. Тому забезпечення альтернативними джерелами енергії в цей критичний період може допомогти відновити функцію. Однак у пізнішому віці тривале голодування нейронів може спричинити каскад інших фізіологічних ефектів, які роблять втручання менш ефективним», — підкреслила Ліліанна Мухіка-Пароді.
У проведеному експерименті взяли участь 101 доброволець, яким давали добавки з кетонами, що підвищують чутливість клітин мозку до інсуліну та пригнічують метаболічні порушення. Виявилося, що процес початкового старіння мозку стабілізувався, а найбільший ефект спостерігався в людей віком від 40 до 59 років.
«Замість того, щоб чекати появи когнітивних симптомів, які можуть не проявитися до суттєвого пошкодження, ми можемо потенційно виявляти людей із групи ризику за допомогою нейрометаболічних маркерів та втручатися в цьому критичному віці», — додає нейробіолог Ботонд Антал.
Дослідження опубліковане у журналі PNAS.