Деякі роки минають непомітно, інші ж можуть тягнутися безкінечно. У нашому календарі високосні роки додають ще один день, але в історії є рік, який перевищує всі сучасні уявлення про тривалість – 46 рік до нашої ери, що налічував вражаючі 445 днів, на 80 днів більше за звичайний рік. Чому ж цей рік тривав так довго?
Про це розповідає ProIT
Історія календаря до юліанського
Рік – це період, за який наша планета здійснює повний оберт навколо Сонця. Люди намагалися поділити цей час на зручні відрізки – місяці, тижні та дні. До впровадження юліанського календаря Юлієм Цезарем, римляни користувалися місячним календарем, який складався всього з 10 місяців і 304 днів. Така система швидко відходила від фактичного руху Землі навколо Сонця, приводячи до суттєвих розбіжностей. Наприклад, сонячне затемнення, яке сталося 14 березня 200 року до нашої ери, було зафіксоване в календарі як 11 липня.
Щоб виправити цю неспівпадіння, до календаря час від часу додавали так званий «вставний місяць» – Мерцедоній. Проте система з Мерцедонієм не була ідеальною, оскільки право на зміну календаря належало Pontifex Maximus та колегії понтифіків, які нерідко використовували цю можливість у своїх політичних інтересах.
Рік плутанини
У 45 році до нашої ери, Юлій Цезар спробував навести порядок у цій системі, запровадивши юліанський календар. Цей календар передбачав додавання одного або двох днів до кінця коротких місяців (за виключенням лютого), щоб наблизити загальну кількість днів у році до 365. Однак, перед остаточним впровадженням нового календаря, ще залишалася одна проблема – рік не зовсім відповідав пора року.
Щоб вирішити цю проблему, у 46 році до нашої ери Юлій Цезар вирішив додати кілька додаткових місяців між листопадом і груднем. Це рішення призвело до того, що 46 рік до нашої ери став найдовшим роком в історії, тривалістю 445 днів, і ввійшов в історію під назвою «рік плутанини» (
annus confusionis
). Це рішення допомогло узгодити римський календар із сонячним циклом та започаткувало точнішу систему літочислення.
Науковці раніше також з’ясували, чому півні кукарікають на світанку.