Результати недавнього дослідження NASA та Національного центру даних про сніг і лід (NSIDC) свідчать про досягнення нового історичного мінімуму крижаного покриву Землі.
Про це розповідає ProIT
Вимірювання крижаного покриву в Арктиці, проведені 22 березня, продемонстрували, що площа морського льоду скоротилася до 14,33 мільйонів квадратних кілометрів — найнижчого рівня у цьому регіоні за всю історію спостережень у зимовий період. Для порівняння, попередній мінімум був зафіксований у 2017 році і складав 14,41 млн кв км.
За даними NASA, станом на 1 березня площа льоду в Антарктиці під час літнього сезону зменшилася до 1,98 млн кв км. Це на 30% менше, ніж 2,84 мільйони кв км, які спостерігалися в Антарктиді до 2010 року в цей час року.
У лютому цього року загальна площа морського льоду на планеті зменшилася на понад 2,5 млн кв км, а площа, позбавлена крижаного покриву, наразі приблизно дорівнює континентальній частині США на схід від річки Міссісіпі.
Наслідки для екосистеми
На думку Лінетт Бойсверт, дослідниці з Центру космічних польотів NASA, наступний літній сезон розпочнеться із значно меншою кількістю льоду на полюсах, що не є обнадійливим сигналом. Морський лід в Арктиці виконує ключову роль у підтримці місцевої екосистеми, а його зменшення пов’язане з тим, що влітку тане більше льоду, ніж замерзає взимку.
Кліматичні зміни та рекорди
Кліматологи вже визнали 2024 рік найспекотнішим в історії спостережень на Землі. Окрім цього, у минулому році зафіксували рекордні викиди вуглецю внаслідок спалювання викопного палива. Науковці здійснюють вимірювання за допомогою супутників, які відстежують природне випромінювання в мікрохвильовому діапазоні, оскільки морська крига та вода відрізняються за своїм випромінюванням. Також використовуються історичні дані, зібрані в 1970-х і 1980-х роках за допомогою супутника Nimbus-7.
«Поки що не ясно, чи Південна півкуля увійшла в нову норму з постійно низьким рівнем льоду, чи Антарктика перебуває на етапі, що минає, і в найближчі роки повернеться до попереднього рівня», — зазначає науковець з Національного центру даних про сніг і лід Волт Мейер.