Сонце має масу приблизно в 330 000 разів більшу за масу Землі, але цей показник затьмарюють чорні діри в центрах галактик. Команда астрономів нещодавно виявила найшвидше зростаючу: чорну діру масою 17 млрд Сонць, яка зростає зі швидкістю однієї сонячної маси на день.
Про це розповідає ProIT
Ця чорна діра насправді є квазаром, тобто чорною дірою, що активно живиться. Коли квазари акретують матерію — тобто, коли їхні сильні гравітаційні поля притягують до себе газ, пил та інше космічне сміття — вони випромінюють величезну кількість випромінювання, яке можна виявити за допомогою низки земних телескопів, передає Gizmodo.
Квазар має назву J0529-4351, його червоне зміщення становить 3,9, що означає вік понад 12 мільярдів років. Команда астрономів спостерігала за ним в оптичному та ближньому інфрачервоному діапазонах за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії в чилійській пустелі Атакама. Їхнє дослідження опубліковане в журналі Nature Astronomy.
Ми виявили найшвидше зростаючу чорну діру, відому сьогодні. Цей об’єкт є найсвітлішим об’єктом у відомому Всесвіті.
— Крістіан Вольф, астроном з Австралійського національного університету і провідний автор дослідження.
Використовуючи яскравість цього квазара як показник швидкості його акреції — оскільки чим яскравіший квазар, тим більше маси притягується до чорної діри — команда визначила, що квазар притягує приблизно 413 сонячних мас на рік, або приблизно 1,13 Сонця на день.
J0529-4351 було помічено зоряними обсерваторіями ще у 1980 році, але тоді астрономи ще не знали, що це квазар. Коли об’єкти виявляються яскравішими за будь-які відомі квазари, моделі можуть інтерпретувати їх як зорі що знаходяться відносно близько, а не як гігантські далекі об’єкти. J0529-4351 у 500 трильйонів разів яскравіша за наше Сонце, а акреційний диск, який виробляє це світло, має діаметр сім світлових років.
Об’єкт, який раніше вважався зіркою через свою яскравість, насправді є надзвичайно яскравим і набагато складнішим об’єктом, що знаходиться набагато глибше в космосі. Можливо, його краще вивчать майбутні телескопи, в тому числі власний «Надзвичайно великий телескоп» ESO, наступник «Дуже великого телескопа».
Астрономи ESO вперше знайшли докази існування двох екзопланет на одній орбіті
Триває конкурс авторів ІТС. Напиши статтю про розвиток ігор, геймінг та ігрові девайси та вигравай професійне ігрове кермо Logitech G923 Racing Wheel, або одну з низькопрофільних ігрових клавіатур Logitech G815 LIGHTSYNC RGB Mechanical Gaming Keyboard!