Головна Наука Сахара: лише чверть території вкрита піском, решта — різноманітні ландшафти

Сахара: лише чверть території вкрита піском, решта — різноманітні ландшафти

Сахара, найвелика пустеля світу, часто сприймається як безкрайня піщана територія з палючим сонцем і рідкісними оазами. Проте результати наукових досліджень показують, що ця уява є неповною. Лише 25% території Сахари справді вкрита піском, в той час як решта площі складається з різноманітних ландшафтів.

Про це розповідає ProIT

Загальна площа пустелі становить 9,4 мільйона квадратних кілометрів, з яких приблизно 2,35 мільйона дійсно покриті піском. Ця величезна територія майже в 1140 разів перевищує площу Нью-Йорка. Саме тут утворилися гігантські “моря дюн”, відомі як ерги. Одним з найбільших є Великий Східний Ерг, що займає близько 308 тисяч квадратних кілометрів.

Різноманітність рельєфу Сахари

Незважаючи на те, що Сахара вважається однією з найсухіших місцевостей на планеті, більша її частина має зовсім інший рельєф. Основні елементи її території включають:

  • Скелясті плато (хамадас) — кам’янисті пустелі, де практично відсутній пісок.
  • Рівнини, вкриті гравієм (серири, реги) — ділянки, що виглядають, ніби їх усипали дрібним камінням.
  • Солончаків — території, що вкриті сіллю після висихання давніх озер.
  • Долини та висохлі русла річок — залишки минулих вологих етапів.

Попри суворість клімату, в Сахарі розташовано близько 90 оазисів. Один із найвідоміших — Гельта д’Аршей в Чаді, який розміщений у вузькій кам’янистій ущелині. Однак навіть така кількість джерел води є мізерною для масштабів пустелі.

Історія та майбутнє Сахари

Сьогоднішній вигляд Сахари — лише один з етапів її еволюції. Дослідження свідчать, що між 8 000 і 3 000 роками до нашої ери на цій території панував вологий клімат, і Сахара нагадувала савану з річками, озерами та багатою рослинністю.

Більш того, зміни клімату можуть відновити водні ресурси регіону. Наприклад, у жовтні 2024 року внетропічний циклон приніс річну норму опадів на північний захід пустелі всього за два дні, викликавши рідкісне явище — повінь, що сформувала тимчасові озера серед дюн.

Наслідки цих змін можуть стати новим етапом розвитку регіону, однак, чи зможе Сахара знову стати зеленою, покаже час.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.