Сахара, найвелика пустеля світу, часто сприймається як безкрайня піщана територія з палючим сонцем і рідкісними оазами. Проте результати наукових досліджень показують, що ця уява є неповною. Лише 25% території Сахари справді вкрита піском, в той час як решта площі складається з різноманітних ландшафтів.
Про це розповідає ProIT
Загальна площа пустелі становить 9,4 мільйона квадратних кілометрів, з яких приблизно 2,35 мільйона дійсно покриті піском. Ця величезна територія майже в 1140 разів перевищує площу Нью-Йорка. Саме тут утворилися гігантські “моря дюн”, відомі як ерги. Одним з найбільших є Великий Східний Ерг, що займає близько 308 тисяч квадратних кілометрів.
Різноманітність рельєфу Сахари
Незважаючи на те, що Сахара вважається однією з найсухіших місцевостей на планеті, більша її частина має зовсім інший рельєф. Основні елементи її території включають:
- Скелясті плато (хамадас) — кам’янисті пустелі, де практично відсутній пісок.
- Рівнини, вкриті гравієм (серири, реги) — ділянки, що виглядають, ніби їх усипали дрібним камінням.
- Солончаків — території, що вкриті сіллю після висихання давніх озер.
- Долини та висохлі русла річок — залишки минулих вологих етапів.
Попри суворість клімату, в Сахарі розташовано близько 90 оазисів. Один із найвідоміших — Гельта д’Аршей в Чаді, який розміщений у вузькій кам’янистій ущелині. Однак навіть така кількість джерел води є мізерною для масштабів пустелі.
Історія та майбутнє Сахари
Сьогоднішній вигляд Сахари — лише один з етапів її еволюції. Дослідження свідчать, що між 8 000 і 3 000 роками до нашої ери на цій території панував вологий клімат, і Сахара нагадувала савану з річками, озерами та багатою рослинністю.
Більш того, зміни клімату можуть відновити водні ресурси регіону. Наприклад, у жовтні 2024 року внетропічний циклон приніс річну норму опадів на північний захід пустелі всього за два дні, викликавши рідкісне явище — повінь, що сформувала тимчасові озера серед дюн.
Наслідки цих змін можуть стати новим етапом розвитку регіону, однак, чи зможе Сахара знову стати зеленою, покаже час.