Головна Наука SpaceX запустила третю приватну місію Axiom на МКС — з екіпажем із 4-х осіб

SpaceX запустила третю приватну місію Axiom на МКС — з екіпажем із 4-х осіб

by host

Місія Ax-3 перевозить перший повністю європейський екіпаж Axiom Space — з астронавтом Туреччини зокрема, який стане першим громадянином країни, що побував на навколоземній орбіті.

Ракета SpaceX Falcon 9 стартувала з майданчика 39A Космічного центру Кеннеді 18 січня о 23:49 за Києвом із капсулою SpaceX Dragon Freedom з чотирма астронавтами на борту. Багаторазовий перший ступінь ракети від’єднався через дві з половиною хвилини після старту, щоб почати спуск назад на мис Канаверал для посадки. Верхній ступінь запалив один двигун, щоб вивести капсулу на орбіту.

Подорож займе 36 годин (стиковка запланована на суботу), а сама місія триватиме 2 тижні.

SpaceX вже вдванадцяте запускає місію з польоту людини у космос, а нинішня має стати лише першою з п’яти запланованих для Dragon на цей рік.

Чотиримісний Ax-3 очолює американо-іспанський громадянин Майкл Лопес-Алегріа — колишній астронавт NASA, який наразі є головним астронавтом Axiom Space і керував першим приватним польотом компанії. Компанію йому склали Волтер Вілладей, полковник ВПС Італії, який торік побував у суборбітальному польоті з Virgin Galactic; перший астронавт Туреччини Альпер Гезеравчі; та член резерву астронавтів Європейського космічного агентства Маркус Вандт.

У коментарях, переданих на Землю незабаром після запуску, 65-річний Лопес-Алегріа описав свої відчуття:

«‎Прискорення, трохи вібрації, просто відчуття, що ти рухаєшся швидко. Вау, який кайф!».

Вілладей, Гезеравчі та Вандт летять на космічну станцію через контракти, укладені їхніми урядами з Axiom. Усі — виконуватимуть наукові експерименти, розроблені дослідниками їхньої країни, а також братимуть участь в освітніх та інформаційних заходах.

На Ax-3 загалом проведуть понад 30 досліджень: починаючи від біологічних і фізіологічних експериментів, спрямованих на визначення того, як мікрогравітація впливає на організм людини, і завершуючи технологічними демонстраціями. Наприклад, італійські ВПС розробили програмний інструмент, який надаватиме МКС попередження про космічне сміття та погоду. Туреччина обрала досліди в галузі генетики та металургії, а Швеція та Європейське космічне агентство спонсорують експерименти з дослідження мозку, стовбурових клітин, дистанційного керування та ШІ.

Для ESA тим часом політ Вандта — перших випадок, коли агенція вивела свого астронавта на орбіту через угоду з комерційною компанією, а не за міжурядовою угодою з США чи росією. На цей час в Європейського космічного агенства 6 діючих астронавтів, 5 нових і 12 резервних (резервний астронавт з Польщі може відправитися в місію Axiom пізніше цього року).

Axiom не поширює інформацію про ціни місій, але в минулому місце коштувало близько $55 млн. Компанія також планує запустити власну приватну космічну станцію, яку почне будувати як частину МКС. Перший модуль, який під’єднають до модуля Harmony, можуть запустити у 2026 році; до кінця десятиліття поступово запустять додаткові компоненти, включно з тепловим регулюванням і модулем живлення; і зрештою відокремлять станцію від МКС для незалежної роботи на орбіті.

Джерело: Space, Ars Technica

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.