19 березня стартапи з Південної Каліфорнії Exlabs і Antares оголосили про створення стратегічного партнерства для розробки ядерного космічного апарата, призначеного для тривалих місій у глибокий космос. Перші польоти компанії Exlabs, зокрема запланована на 2028 рік місія до астероїда Апофіс, не передбачають використання ядерної енергії. Проте їхній апарат SERV (Science Exploration and Resource Vehicle) створюється як модульна платформа, здатна працювати з мікрореакторами, розробленими компанією Antares.
Про це розповідає ProIT
Ключова роль ядерної енергетики в космічних місіях
Exlabs, стартап, що спеціалізується на створенні модульних космічних кораблів, уклав угоду з Antares, яка розробляє масштабовані мікрореактори для використання як на Землі, так і в космосі.
“Ядерна енергетика — ключ до тривалих, далеких місій”, — заявив CEO та співзасновник Exlabs Меттью Шмітґал у коментарі SpaceNews. — “Вона забезпечує високу потужність і стабільне енергоживлення для більших рушіїв та вантажів. Сонячні панелі не можуть дати необхідну потужність для наших майбутніх завдань”.
Перший запуск космічного апарата з ядерним мікрореактором Antares заплановано в геостаціонарну орбіту наприкінці 2028 або у 2029 році. Згідно з офіційним релізом, ця місія стане “критичним етапом перевірки ядерної енергетики в космосі” та відкриє шлях до ширшого впровадження ядерних технологій для польотів за межі геостаціонарної орбіти.
Перспективи та виклики ядерних технологій у космосі
“Занадто довго ядерні технології в космосі існували лише у вигляді концептуальних досліджень — настав час будувати”, — зазначив Вілл Медсен, керівник напряму космічної інженерії в Antares. — “Це партнерство об’єднує дві компанії з амбітним баченням і чітким планом дій”.
Використання ядерних технологій у космосі залишається складною проблемою через технічні, регуляторні та безпекові виклики. Проте за останні роки спостерігається зростання інтересу до малогабаритних реакторів з боку як великих корпорацій, так і стартапів. У 2021 році адміністрація Дональда Трампа видала директиву, яка підтримала розвиток малих ядерних реакторів для космічних і оборонних цілей.
“Ми бачимо зростання інтересу в секторі національної безпеки до апаратів з тривалим терміном служби, які потребують ядерних технологій”, — пояснює Шмітґал. — “Також інфраструктура в циселінарному просторі (між Землею та Місяцем) не обійдеться без них”.
Для Exlabs ядерна енергетика є не лише елементом проєкту, а основою стратегії майбутнього. Компанію засновано у 2023 році з метою сприяти освоєнню ресурсів у космосі.
“Конструкція нашого апарата і технології, які ми розробляємо, повинні підтримувати ядерне майбутнє”, — підсумовує Шмітґал.
Співпраця між Exlabs і Antares має потенціал стати поворотним моментом у використанні ядерної енергії в космосі, переходячи від теоретичних розробок до реального впровадження.