Головна Наука Вчені попереджають про активність супервулкана Єллоустоун

Вчені попереджають про активність супервулкана Єллоустоун

Американські геологи з Геологічної служби США (USGS) виявили новий гідротермальний отвір, що випускає пару, у районі Norris Geyser Basin — одному з найактивніших термальних регіонів Єллоустоунського національного парку.

Про це розповідає ProIT

Все почалося з звичайної поїздки: влітку 2024 року один із науковців їхав дорогою між Mammoth Hot Springs і Norris Geyser Basin, коли помітив велику хмару пари, що здіймалася з лісу. На місце одразу вирушила команда геологів для детального огляду.

Виявлення нового гідротермального отвору

Науковці виявили молоду геотермальну структуру — отвір завглибшки три метри, прихований під шаром сіруватої глини. Температура землі в цій точці сягала 77 °C, що свідчить про активний процес у надрах. Ця ділянка, відома як Roadside Springs, уже в 2003 році демонструвала подібну активність — тоді на іншому боці лавового потоку з’явився аналогічний отвір. Імовірно, нова структура пов’язана з тією ж гідротермальною системою, яка простягається до Mammoth Hot Springs.

Загроза виверження супервулкана

Супервулкан Єллоустоун — це велике магматичне сховище, здатне спричинити виверження восьмої категорії, яке буде більш ніж у 100 разів потужніше за виверження Кракатау. Пара з нової тріщини викидалася в повітря аж до осені, поступово зменшуючи інтенсивність через накопичення води. Однак навіть узимку структура залишалася активною. Чи посилиться викид улітку 2025 року — покаже час.

На даний момент відомо про понад 10 000 подібних гідротермальних явищ на території парку, з понад 100 основних гідротермальних зон. Вони то «засинають», то «оживають» — Єллоустоун постійно змінюється.

«Новий гідротермальний отвір не означає, що Єллоустоун ‘прокидається’. Але він — нагадування, що цей гігант не спить».

Єллоустоунський супервулкан розташований приблизно за 8 км під землею. Його потенційне виверження могло б бути в 100 разів потужніше за катастрофу Кракатау 1883 року. Проте, за словами USGS, останні три виверження відбулися 2,08 млн, 1,3 млн і 631 тис. років тому. Середній інтервал між ними становить приблизно 725 тисяч років, тож, за грубими оцінками, до наступного виверження ще близько 100 тисяч років.

Ця інфографіка Геологічної служби США (USGS) показує, як під час «супервиверження» розплавлена лава під Єллоустонським національним парком може розповсюдити попіл по всій території Сполучених Штатів. Хоча NASA свого часу запропонувало радикальне рішення: бурити землю на глибину до 10 км і закачувати туди воду під високим тиском, щоб охолодити магму, варто зазначити, що ризик надто високий. Необережне буріння могло б спровокувати саме те виверження, якого намагаються уникнути.

Поки що над вулканом — тиша. Однак науковці продовжують стежити за ситуацією. Хоча катастрофа не на горизонті, спостереження та підготовка залишаються ключовими для забезпечення безпеки.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.