Головна Наука Вчені виявили скам’янілості нового динозавра в пустелі Гобі

Вчені виявили скам’янілості нового динозавра в пустелі Гобі

У пустелі Гобі вчені зробили вражаюче відкриття — скам’янілості доісторичної істоти з кігтями завдовжки майже 30 сантиметрів, що належать раніше невідомому виду динозавра. Його назвали Duonychus tsogtbaatari, що перекладається з грецької як «два кігті», на честь монгольського палеонтолога Хішігжава Цогтбаатара.

Про це розповідає ProIT

Рідкісна знахідка для науки

Цей динозавр є представником теризинозаврів, групи пернатих двоногих травоїдних, які населяли Землю в крейдовому періоді. Але Duonychus став унікальним: він перший серед своєї родини мав лише два пальці замість звичних трьох, кожен з яких закінчувався великим, загнутим, лезоподібним кігтем.

Особливістю знахідки стало те, що кігті Duonychus зберегли не лише кісткову основу, а й рогову оболонку — кератинову «надбудову», яка робила їх довшими, гострішими й вигнутішими. Це явище є дуже рідкісним у викопних рештках, оскільки кератин зазвичай не зберігається.

Як зазначає провідний автор дослідження, палеонтолог Йошіцуґу Кобаяші з Університету Хоккайдо, це

«найбільші об’ємні кігті динозавра з повним збереженням кістки та оболонки»

.

Адаптація та еволюція

На думку науковців, гігантські кігті слугували не для полювання, а для харчування. Завдяки своїй формі та амплітуді руху до 90°, Duonychus міг захоплювати та підтягувати до себе гілки з листям, подібно до того, як це роблять сучасні лінивці або хамелеони.

Цей адаптивний механізм допомагав динозавру ефективно добувати їжу, але автори дослідження не виключають й інших можливих функцій кігтів — захисту, територіальних боїв, шлюбних ігор або навіть ігрової поведінки.

Скам’янілість була знайдена в геологічному шарі Байаншире на південному сході Монголії, відомому як одне з найбагатших джерел динозаврів. Знахідку датували віком від 90 до 95 мільйонів років. Уцілілі частини включають хребці, ребра, частину тазу, лопатку, а також велику кількість кісток передніх кінцівок і рук.

Знахідка Duonychus змінює уявлення про еволюцію тероподів. Більшість таких динозаврів мали три пальці, але Duonychus є винятком, що демонструє, що втрата одного пальця могла бути адаптацією до нових способів харчування. Цікаво, що схожі зміни траплялися незалежно в кількох гілках еволюційного дерева, включно з Tyrannosaurus rex.

Вчені сподіваються знайти додаткові зразки цього унікального динозавра, щоб глибше дослідити, чому саме еволюція призвела до формування таких неймовірних кінцівок. Тим часом, відкриття Duonychus tsogtbaatari вже стало науковою сенсацією, яка демонструє, наскільки ще багато ми не знаємо про життя на Землі мільйони років тому.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.