Три маленькі діти сидять перед камерою, схрестивши ноги і притиснувши руки.
Про це розповідає ProIT
“Будь ласка, підтримайте мене. Ми дуже бідні,”
– говорить хлопчик, дивлячись в об’єктив. Вони, схоже, перебувають у глиняному будинку в Афганістані, живучи в крайній бідності. Проте їхній лайвстрім досягає глядачів у Великій Британії та по всьому світу через TikTok Live.
Протягом декількох годин вони просять віртуальні “подарунки”, які потім можна обміняти на гроші. Коли отримують один, то чемно аплодують. У іншому лайвстрімі дівчинка підскакує і вигукує:
“Дякуємо, ми вас любимо!”
після того, як жінка з США купила для неї цифрову троянду за приблизно один пенс. Коли це буде обміняно на реальні гроші, його вартість може бути меншою за третину пенса.
TikTok стверджує, що забороняє дитячий begging та інші форми begging, які вважає експлуатаційними, і говорить, що має суворі політики щодо користувачів, які виходять в прямий ефір. Однак розслідування Observer виявило, що ця практика поширена. Лайвстріми з begging активно просуваються алгоритмом, а TikTok отримує дохід від такого контенту, стягуючи комісії до 70%.
Експерти б’ють на сполох
Олівер де Шюттер, спеціальний доповідач ООН з питань крайньої бідності та прав людини, назвав цю тенденцію
“шокуючим розвитком”
і звинуватив TikTok та посередників у
“заробітку на людському горі”
. “Забирати частку з людських страждань – це нічого іншого, як цифрова хижацька діяльність. Я закликаю TikTok вжити термінових заходів та дотримуватись власних політик щодо експлуатаційного begging,” – додав він.
Джеффрі ДеМарко, експерт з цифрової шкоди в організації Save the Children, зазначив:
“Задокументовані практики представляють значні зловживання, і необхідно вжити термінових заходів, щоб платформи більше не дозволяли і не отримували вигоду безпосередньо або опосередковано з такого контенту.”
Проблема організованого begging
Аналіз, проведений між січнем та квітнем 2025 року, виявив факти лайв-беггінгу та пов’язаних поведінкових моделей у таких країнах, як Індонезія, Пакистан, Афганістан, Сирія, Єгипет та Кенія. Багато лайвстрімів демонструють, як родини просять милостиню в домашніх умовах. Проте деякі стріми виглядають так, ніби це організований begging.
Одне з акаунтів, яке транслює майже щодня, регулярно показує різних дітей. Під час ефіру в лютому було показано семеро маленьких хлопчиків, які просять цифрових подарунків. Наступного дня в тому ж місці з’явилися інші хлопчики, сидячи разом з тими ж двома дорослими. Після того, як акаунт був відзначений Observer, TikTok за кілька годин призупинив його діяльність. Раніше звіт через інструмент внутрішньої скарги не призвів до жодних дій.
Ще одне акаунт з 5,300 підписниками показувало літнього чоловіка в інвалідному візку. Акаунт, як видається, управляється третьою стороною, але про їх ідентичність немає жодної інформації. Опис акаунту говорить
“бідні люди”
з емодзі облич з плачем.
Попри ризики, пов’язані з begging на TikTok, благодійні організації вказують на потенційно позитивні можливості. Begging на TikTok допомогло тим, хто постраждав від війни, бідності та хвороб, отримати допомогу від незнайомців. Так, одна сім’я на Філіппінах успішно зібрала гроші на операцію для розділення своїх спинно зрощених близнюків.
Проте у багатьох випадках залишається неясним, хто отримує прибуток. Кетрін Тернер, директор з адвокації в Anti-Slavery International, зазначила, що, хоча деякі діти та дорослі просять милостиню для виживання, інші можуть піддаватися
“фізичному або психологічному примусу”
з боку третіх осіб, які контролюють доступ до їхніх заробітків. TikTok вимагає документів, виданих державою, від стрімерів, які бажають заробляти на винагородах, але для глядачів часто неможливо дізнатися, чи отримують вигоду ті, хто з’являється в контенті самі.