Параноя – річ неприємна, але навіть у найспокійніших людей іноді виникає питання: чи не стежить хтось за їхнім телефоном? Особливо це стає помітним, коли після розмови про нові шини для авто, ціни на огірки чи продуктивність курей, смартфон починає пропонувати рекламу саме цих товарів. Чи дійсно штучний інтелект підслуховує наші розмови? Які причини раптового нагрівання телефону? Це технічна несправність чи дійсно хтось має доступ до наших даних? Щоб розібратися у цих питаннях, експерти з кібербезпеки пропонують свої рекомендації.
Про це розповідає ProIT
Основні ознаки можливого прослуховування
Інтернет переповнений порадами щодо того, як виявити прослуховування мобільного: дивні шуми під час розмови, швидка розрядка батареї, несподіване нагрівання корпусу, самовільні перезавантаження. Однак, експерт з кібербезпеки Олексій Барановський наголошує, що не існує універсальних кодів для визначення прослуховування чи наявності шпигунських програм. За його словами, сам факт прослуховування смартфона звичайної людини є досить сумнівним.
Вартість програмного забезпечення, яке може віддалено зламувати телефони для перехоплення дзвінків та повідомлень, є надзвичайно високою, і такі інструменти зазвичай використовуються проти високопосадовців. Щоб встановити шкідливе програмне забезпечення на телефон, зловмисникам потрібно або обманом змусити користувача завантажити його, або скористатися дорогими вразливостями в програмному забезпеченні.
Міфи та реальність прослуховування
На сьогодні існує два основних підходи до перехоплення розмов і повідомлень: спецслужби можуть встановлювати обладнання на телекомунікаційних майданчиках для перехоплення трафіку або використовувати спеціальне обладнання в радіусі дії смартфона. Ознаки прослуховування, такі як швидка розрядка батареї чи нагрівання акумулятора, є міфом. У цифрових системах прослуховування не має явних зовнішніх проявів, в той час як тріск і шуми були характерні для аналогових систем.
У випадку, якщо інтернет-з’єднання під час руху раптово перемикається з 4G на 3G і не повертається до 4G, це може свідчити про те, що ви потрапили в зону дії перехоплювального пристрою. Як зазначає Олексій Барановський:
“Якщо під час руху інтернет-з’єднання несподівано перемикається з 4G на 3G і не повертається до 4G до перезавантаження смартфона, це може бути ознакою того, що ви потрапили в зону дії перехоплювача”.
Що стосується реклами товарів, то вона не є результатом прослуховування в прямому сенсі. Додатки, що мають доступ до мікрофона, можуть реагувати на певні ключові слова, проте в більшості випадків така реклама є наслідком аналізу поведінки користувачів в мережі.
Якщо виникають підозри щодо прослуховування, рекомендується регулярно перезавантажувати пристрій, проводити скидання до заводських налаштувань і оновлювати операційну систему. Крім того, варто перевірити налаштування переадресації дзвінків, адже їх можна встановити лише маючи фізичний доступ до смартфона.