Головна Технології Найбільший у світі термоядерний реактор ITER вартістю $28 млрд запрацює через 15 років

Найбільший у світі термоядерний реактор ITER вартістю $28 млрд запрацює через 15 років

by host

Міжнародний експериментальний термоядерний реактор (ITER) завершений, але не працюватиме ще 15 років, повідомили вчені. Найбільший у світі термоядерний реактор, який зібрали у Франції, початково мав запрацювати ще у 2020 році, але тепер запуск перенесений на 2039 рік.

«Безумовно, затримка ITER не є кроком в правильному напрямку. Якщо говорити про вплив ядерного синтезу на проблеми, з якими зараз стикається людство, ми не повинні чекати, поки ядерний синтез вирішить їх. Це нерозумно», — каже П’єтро Барабаскі, генеральний директор проєкту.

Термоядерний реактор ITER створений у співпраці 35 країн: всіма державами Європейського Союзу, Швейцарією, Великою Британією, Китаєм, Індією та США. Він містить найпотужніший у світі магніт, завдяки чому здатний створювати магнітне поле у 280 000 разів потужніше, ніж те, що захищає Землю.

Створення ITER обійшлося у $28 млрд. Спочатку планувалося, що його вартість буде приблизно $5 млрд, але зараз, через чисельні затримки, його бюджет перевищив $22 млрд, решту суми складають додаткові витрати. Великі витрати стали причиною 15-річної затримки.

Вже понад 70 років вчені намагаються використати енергію ядерного синтезу — процесу, за допомогою якого горять зірки. З’єднуючи атоми водню з утворенням гелію під впливом надзвичайно високого тиску та температур, синтез утворює енергію з речовини, і робить це без наслідків для екологічної ситуації.

Найпоширеніша конструкція реакторів термоядерного синтезу, токамак, працює шляхом перегріву плазми (один із чотирьох станів речовини, яка складається з позитивних іонів і негативно заряджених вільних електронів), котра утримується в камері реактора потужними магнітними полями. Реактори термоядерного синтезу вимагають дуже високих температур (у багато разів вищих за сонячну), оскільки вони повинні працювати при набагато нижчому тиску, ніж у ядрах зірок. Також надзвичайно складно утримувати турбулентну та перегріту плазму достатньо довго, щоб міг відбутися ядерний синтез. Перший токамак був створений у 1958 році, але жоден з них поки не відтворював енергії більше, ніж споживав — більш успішним виявився інший тип реактора.

Американські вчені повторили прорив у термоядерному синтезі: отримано 3,5 МДж при 2,05 МДж енергії лазерів

Джерело: Live Science

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.