Штучний інтелект (ШІ) все більше інтегрується у наше повсякденне життя, і вчені з OpenAI та Массачусетського технологічного інституту (MIT) провели дослідження, яке виявило потенційні ризики частого спілкування з ШІ-чатами, такими як ChatGPT. Як з’ясувалося, активне використання цих технологій може призводити до підвищення емоційної залежності та відчуття самотності.
Про це розповідає ProIT
В одному з експериментів дослідники спостерігали за групою з майже тисячі осіб, які протягом місяця спілкувалися з ChatGPT. Учасникам було рекомендовано щодня спілкуватися з чат-ботом не менше п’яти хвилин. Результати показали, що ті, хто частіше взаємодіював з ШІ, розвивали сильніший емоційний зв’язок із ним. Зокрема, учасники, які виявляли високу довіру до ШІ, частіше відчували самотність і залежність від чат-бота. Примітно, що привабливість голосу робота не вплинула на рівень емоційної залежності.
Дослідження особливостей взаємодії з ChatGPT
У другому дослідженні, проведеному вченими, було проаналізовано три мільйони діалогів з ChatGPT, а також проведено опитування про характер спілкування. Виявилося, що лише мала кількість користувачів вела з ШІ емоційно значущі бесіди. З моменту запуску ChatGPT у 2022 році спостерігається стрімке зростання інтересу до генеративного ШІ, і розробники активно впроваджують нові голосові функції, які дозволяють ШІ-ботам реалістично імітувати людське спілкування. Це може сприяти формуванню парасоціальних зв’язків, коли користувачі сприймають ШІ як живу істоту.
Вплив на психіку молоді та користувачів з ментальними проблемами
Особливе занепокоєння викликають наслідки використання чат-ботів для психічного здоров’я молодих людей і користувачів з ментальними проблемами. OpenAI продовжує досліджувати вплив технологій на людей, проте наразі робити однозначні висновки ще зарано. Дослідники підкреслюють, що їхнє дослідження не доводить, що часте спілкування з ChatGPT обов’язково завдає шкоди. Вони не аналізували вплив часу, проведеного з ШІ, і не порівнювали результати з групою, яка не використовувала чат-ботів. Також залишається відкритим питання, чи справді спілкування з ШІ викликає самотність, чи, можливо, це люди, які вже почуваються самотніми, частіше звертаються до чат-ботів.