Головна Технології Що допомагає нам створювати проривні рішення? Топ технологій та сервісів від Favbet Tech

Що допомагає нам створювати проривні рішення? Топ технологій та сервісів від Favbet Tech

by host

«Мої підлеглі розбираються у своїх напрямах краще за мене. Як керівник я маю організувати злагоджену роботу всіх команд, щоб вони максимально використовували свої сильні сторони», – каже Михайло Горішний, Head of Engineering у Favbet Tech, яка розробляє та підтримує гемблінгову онлайн-платформу.

У партнерському матеріалі з Favbet Tech Михайло Горішний розповів, як влаштована робота команди, для чого використовують платформу Flutter і чому не завжди варто наслідувати підхід до організації роботи у відомих компаніях.

Як організована робота команди та які технології використовують

«Організація команд у нас побудована у вигляді “стрімів”: це платіжний стрім, казино, cтрім, що займається програмами лояльності, кор-стрім тощо», – каже Михайло Горішний. 

Кожен з таких стрімів відповідає за певний напрям. Наприклад, кор-стрім – це розробка для компанії, внутрішні сервіси, сервіс нотифікацій, інтеграційні тощо.

Для розробки у Favbet Tech використовують різні технології, як популярні, так і не дуже поширені. Наприклад, для нативних застосунківзастосунок, розроблений для конкретної платформи (iOS чи Android) з урахуванням специфіки цієї платформи та з доступом до всіх її ресурсів використовують Swift, Kotlin, Java, а також фреймворк Flutter. Він дозволяє писати на iOS і на Android однією мовою програмування. «Це надзвичайно зручно: практично вдвічі скорочує час розробки, бо не треба писати два варіанти для різних платформ, – говорить Михайло. – У нас уже є робочі версії продуктів на Flutter, і вони прибуткові. Плануємо повністю на нього перейти».

Також у компанії почали використовувати PactFlow для контрактного тестування. Це, по суті, швидкі тести, їх легко написати, легко перевірити. Вони закривають базовий рівень перевірки інтеграцій між сервісами.

ШІ в компанії використовують команди, що працюють з аналітикою. Для розробників він як помічник: для коду – GitHub Copilot і ChatGPT.

«Що в нас точно рідкісне в технологіях – це мова програмування Erlang», – ділиться Михайло. Erlang використовують на сервісах з дуже високими навантаженнями, і ця мова вже дуже ефективно себе показала.

Але є і мінус – важко знайти фахівців у такій сфері. Тому у Favbet Tech періодично проводять навчання, після якого частина учнів починає працювати в компанії. Раніше воно було безоплатним, зараз ввели символічну оплату, щоб відсіяти тих, хто не надто мотивований.

Проривні рішення в технологічній компанії


«Дуже легко прийти у проєкт, який щойно стартував або працює погано, та запровадити проривне рішення, але, оскільки Favbet Tech уже давно на ринку, інновації для нас стали стандартом. Ми не впроваджуємо їх обережно – у нас вони вже інтегровані на найвищому рівні, і нові інновації для нас не є чимось надзвичайним, а радше природним продовженням нашої стратегії розвитку».

Михайло Горішний

Head of Engineering

Head of Engineering наводить приклад: у компанії є інтеграції провайдерів ігор (це як інтеграція зі сторонньою платіжною системою), що функціонують у звичайному режимі без проривних рішень.

Але якщо порівняти з тим, як ці інтеграції працювали раніше, то можна побачити дивовижний прогрес: якщо колись одна інтеграція займала два-три місяці, то зараз це від кількох годин до тижня. І при цьому сам сервіс став набагато складнішим і витримує в десятки разів більше навантаження. «Ось тут можна сказати, що це проривні рішення, але для цього була проведена велика робота», – каже Михайло.

Як у компанії впроваджують нові рішення та сервіси

«Зараз важко сказати, яка технологія буде суперпроривною (крім ШІ, звичайно), такою, що зможе радикально змінити все», – розмірковує Михайло. Але в компанії слідкують за змінами, пробують нові технології і тестують різні підходи до розробки.

Коли у Favbet Tech вводять щось нове, починають діяти спеціальні команди, які тестують ідеї. Якщо керівник вважає, що певна технологія чи підхід будуть прибутковими, то команда платформи чи кор-команда починає розробку. А потім, залежно від результату, або презентують іншим командам і починають поступово запроваджувати підхід, або відмовляються від ідеї.

У такій кор-команді тестування зараз чотири людини, у неї увійшли професіонали-новатори, що пишуть на різних мовах програмування. «По суті, це наш внутрішній R&D», – додає Михайло.

Також у Favbet Tech приблизно раз на місяць проводять зустрічі, де співробітники діляться отриманими знаннями: наприклад, розробники на Node.js обговорюють цікаві підходи та методи. Також на цих зустрічах розповідають про нові процеси чи запроваджені стандарти.

Тестування технологій: що робити, якщо вибрали невдалу

У Favbet Tech вважають, що головне – вчасно зрозуміти, що певна технологія не підходить для виконання задачі. «Буває, що ми помиляємось спочатку, але головне – проаналізувати і зрозуміти, що робити: змінити щось чи взагалі відмовитись від технології, – розповідає Михайло. – Це може бути болісно, але насправді, якщо у вас дуже багато таких напрямів, це нормальна робоча ситуація».

Михайло розповідає, як у компанії робили Nginx proxyпотужний веб- і proxy-cервер, і тоді потрібно було дописати кастомний код. Його писали на мові Lua, і продукт працював. Але в результаті вирішили, що в майбутньому цей проєкт буде дуже дорого підтримувати. Писати на ній нелегко, а розробників, що знають цю мову, досить мало. Тому продукт перевели на мову Go.

Можуть потребувати змін і підходи до роботи. Коли команди починають розробляти певний проєкт, то спочатку збирають усі вимоги. Інколи на це йде забагато часу і розробка починається у процесі збирання.

«Наприкінці ми бачимо, що, по суті, ми маємо зібрати щось на кшталт космічного корабля»

Михайло Горішний

Head of Engineering

У таких ситуаціях процес розробки затягується: розробники стомлюються, не бачать результату своєї роботи. Бізнес має довго очікувати результати, і всі незадоволені.

«Зараз ми змінили підхід до таких ситуацій», – розповідає Михайло.

Тепер розробники намагаються спочатку зробити пробний продукт і одразу запустити його у продакшен, а вже потім доробляти необхідні функції. Це зручніше і для розробників, і для бізнесу, що швидше отримує результат, який можна використовувати.

Михайло розказує про кейс, коли замовники хотіли отримати систему нотифікацій з ризик-менеджменту. Вона мала бути складною, з легким налаштуванням і величезним вибором параметрів. У компанії розуміли, що це надто багато роботи. Тому поспілкувались з бізнесом і виділили ті функції, які були найактуальнішими та могли б закрити 95% важливих запитів. Розробка зайняла пару днів, і вже за два тижні проєкт опинився на продакшені. Бізнес отримав робочу систему, завдяки якій зміг закривати найважливіші запити, і вже має профіт. А команда Favbet Tech продовжила розробку додаткових функцій.

Як слідкувати за змінами у технологіях та підходах

Щодо підходів Михайло радить звертати увагу не на те, що зараз модно, а на ті варіанти й підходи, які будуть корисними саме вам. Варто також використовувати підхід, коли команда швидкими ітераціями розробляє код і швидко створює робочу версію продукту.

Зараз викликом для компанії Favbet Tech є робота з дуже великими потоками даних. Тому, щоб системи витримували навантаження, їх постійно вдосконалюють. Для цього працюють з оптимізацією «на упередження»: розраховують на роботу з обʼємами, більшими за пікові у два-три рази.

Працюють у Favbet Tech і з автоматизацією для пришвидшення роботи. «Зараз тестуємо Temporal для автоматизації наших flow-процесів», – ділиться Михайло.

Щоб бути в курсі найновіших технологій і корисних інновацій, Михайло радить наступне:

  1. Прислухатись до співробітників та їхніх пропозицій. Ділитись ідеями з іншими людьми й обговорювати їх регулярно на зустрічах. Якщо вирішили, що варто спробувати нову ідею, – не зволікати з реалізацією.
  2. Читати і спілкуватись з іншими фахівцями у потрібній ніші, що працюють у відомих компаніях, у тому числі міжнародних.
  3. Читати блоги топових компаній, дізнаватись, як розв’язують технічні питання, наприклад, Uber чи Netflix.

Але завжди варто пам’ятати про критичне мислення. Не все, що підходить іншим компаніям, буде ідеальним рішенням для вашої. Варто проаналізувати, чому було обрано саме той підхід, який використовує компанія, і критично оцінити, чи працюватиме він для вашого бізнесу.

Підхід «Це використовує Netflix, тому це нам потрібно» може бути провальним, чарівної палички не існує. У мене є приклад, коли деякі компанії почали запозичувати підхід до організаційних питань у Spotify, а через певний час Spotify написав, що відмовився від нього, бо знайшов дієвіший. Тому головне – чітко розуміти потреби саме вашого бізнесу.

Михайло Горішний

Head of Engineering

 

Візуальне оформлення статті здійснено командою ITC.UA

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.