Штучний інтелект (ШІ) справляє враження на багатьох людей, проте його значення часто залишається не до кінця зрозумілим. Цікава класифікація ШІ запропонована культурним антропологом Дрю Бройнігом, який поділив технологію на три категорії: “боги”, “інтерни” та “шестерні”.
Про це розповідає ProIT
“Боги” — це суперінтелектуальні штучні сутності, які діють автономно. Це ті самі системи, які намагається створити OpenAI під керівництвом Сема Альтмана. Вони можуть стати загрозою для людства через потребу у гігантських обчислювальних потужностях, воді та електроенергії.
“Інтерни” — це такі системи, як ChatGPT, які працюють як допоміжні пілоти під керівництвом експертів. Вони виконують рутинну роботу, залишаючи експертам перевірку результатів. Завдяки цьому зменшується ризик помилок у процесі.
“Шестерні” — це машини, оптимізовані для виконання окремих завдань на високому рівні.
Використання ШІ у медицині
Одним із найбільш перспективних напрямків застосування ШІ є медицина. Наприклад, у 2018 році співпраця між дослідниками з DeepMind та лондонською лікарнею Moorfields дозволила значно прискорити аналіз ретинальних сканів. Це рішення дозволило швидше виявляти пацієнтів, які потребують термінового лікування.
Однак, нещодавнє дослідження, опубліковане в Journal of the American Medical Association, виявило, що ШІ, такий як ChatGPT, може перевершувати лікарів у діагностиці. Дослідження показало, що навіть коли ChatGPT пропонував кращий діагноз, лікарі рідко змінювали свої попередні висновки.
Це свідчить про те, що ефективне використання ШІ потребує знань у галузі “інженерії запитів” — вміння правильно формулювати запити, щоб максимально використовувати можливості ШІ.
Вплив ШІ на задоволення від роботи
Вплив співпраці з ШІ на задоволення від роботи був вивчений в MIT, де дослідники виявили, що з використанням ШІ науковці стали відкривати на 44% більше матеріалів і подавати на 39% більше патентів. Однак в результаті рівень задоволення їхньою роботою знизився, оскільки велика частина “генерації ідей” була передана машинам.
Цікаво, що ця ситуація змусила вчених відчувати себе частинами механізму, що підкреслює важливість розуміння ролі ШІ в робочому процесі та її впливу на людську мотивацію.