Головна Технології Скільки насправді потрібно пам’яті вашій відеокарті у 2024 році

Скільки насправді потрібно пам’яті вашій відеокарті у 2024 році

by host

Системні вимоги до відеоігор ростуть з кожним роком, а маркетологи лише підливають масла у вогонь, щоб мотивувати геймерів оновити свій комп’ютер. В цій статті розберемось скільки насправді потрібно пам’яті відеокарті у 2024 році. Врахуємо сучасні ААА забавки, популярні онлайн проєкти та безсмертні хіти, які досі активно грають. Будемо посилатися на реальні результати тестування в оглядах ITC та складемо порівняльні діаграми.

Коротко про VRAM і штучний хайп на великі об’єми

VRAM (відеопам’ять) розпаяна на платі графічного прискорювача і використовується для зберігання текстур, шейдерів, полігонів та всіх інших даних в грі і не тільки. Будь-яка програма на комп’ютері споживає як оперативну, так і відеопам’ять. Навіть, відображення графічного інтерфейсу на робочому столі також потребує VRAM.

На відміну від оперативної пам’яті відеопам’ять має вищу пропускну здатність, але її об’єм не вийде просто так збільшити, додаючи нові планки. Чипи пам’яті розпаяні на самій відеокарті, тому про апгрейд можна забути.

Це змушує вибирати відеокарту обережніше, а багато новачків після перегляду «страшилок на YouTube» починають вагатися чи вистачить їм відеопам’яті.  Хитрі відеоблогери допомагають виробникам активніше продавати відеокарти, тому розповідають маячню в стилі: «8 ГБ відеокарти мертві, не купуйте їх у 2024 році!».

Це лише спроба зловити хайп серед немаленької аудиторії комп’ютерних ентузіастів, яка не має нічого спільного з реальністю. В реальних тестових умовах, як виявляється, можна комфортно грати з 8, 6, 4 чи, навіть, 2 ГБ буфером відеопам’яті, але про все за порядком.

В цій статті розвіюємо міфи, посилаючись на наші власні редакційні огляди сучасних відеокарт, а в кінці матеріалу дамо відповідь на питання: «Скільки насправді потрібно пам’яті вашій відеокарті у 2024 році?».

Ігри, в які грають мільйони

Великий буфер відеопам’яті здатен вмістити текстури вищої якості, хоча далеко не всі відеоігри потребують багато VRAM. Більшість користувачів стикаються з ситуацією, коли впираються в можливості чипа GPU, процесора, а не пам’яті відеокарти. Наприклад, модель AMD Radeon RX 580 8 ГБ легко вміщує якісні текстури сучасних відеоігор у своєму буфері, але в Alan Wake 2 працює в режимі «слайд шоу».

Якщо коротко, то комп’ютерні відеоігри грубо можна розділити на дві категорії:

  • ААА забавки (зазвичай однокористувацькі) з високими системними вимогами та розкішною графікою;
  • Онлайн забавки кіберспортивного характеру з низькими системними вимогами та простішою графікою.

Якщо в першій категорії відеокарта має велике значення, то для найпопулярніших відеоігор, які грають в сотні (або тисячі) разів більше, ніж ААА, достатньо найпростішого графічного прискорювача бюджетного класу. Умовна 7-10 річна відеокарта з 2-4 ГБ відеопам’яті все ще актуальна для переважної більшості відеоігор з топ чарту Steam.

Розгляньмо кілька прикладів з огляду відносно сучасної Asus Dual Radeon RX 6400. Наразі це найслабша актуальна відеокарта AMD з 4 ГБ відеопам’яті, але і її достатньо для комфортної гри в роздільній здатності Full HD, якщо мова йде про кіберспортивні відеоігри.

Умовні позначення:

  • COMP – кіберспортивні налаштування графіки;
  • LOW – низькі налаштування графіки;
  • MED – середні налаштування графіки;

В грі (другій за популярністю в Steam) DOTA 2 з монітором 1920x1080p та в парі з процесором AMD Ryzen 9 7900 отримуємо 170-240 FPS, залежно від сцени. Завантаженість відеокарти не повна, як і буфера VRAM. В середньому потрібно 2000-3000 МБ відеопам’яті.

Fortnite потребує трохи більше ніж 2000 МБ VRAM. В деяких сценах це значення може доходити до 3000 МБ, але не більше. Налаштування графіки, звісно що, мінімальні з високими текстурами, адже Ultra графіка в подібних іграх лише заважає перемагати противників.

Ще одна популярна забавка Rocket League також зовсім не вимоглива до відеопам’яті – достатньо 2500-3000 МБ для комфортної гри в Full HD.

В Apex Legends вимоги значно вищі, тому з 4 ГБ RX 6400 не вийде поставити максимальні текстури. Всі параметри графіки на мінімум, а текстури середні і отримуємо майже повне завантаження буфера 3800-3900 МБ.

Для комфортної гри краще виставити текстури найгіршої якості, адже через це можуть бути мікрофрізи. Коли не вистачає VRAM картинка втрачає плавність. Це добре видно на знімку екрана, де іноді проскакують піки в графіку часу кадру.

Отже, якщо хочеться дивитися на текстури високої якості та отримати ідеально плавну картинку, для Apex Legends потрібно відеокарту хоча б на 6-8 ГБ VRAM. З кіберспортивними забавками начебто все зрозуміло – низькі вимоги до відеокарти та повна залежність від процесора, але як бути з ААА іграми?

RX 6400 все ще достатньо для багатьох ААА забавок, але лише добре оптимізованих (Starfield поставить на коліна цю відеокарту). Якісні забавки Forza Horizon 5, Red Dead Redemption 2 та Cyberpunk 2077 не потребують багато VRAM, тому грати можна й з 4 ГБ буфером у Full HD.

Тобто 4 ГБ станом на 2024 для універсального геймера це абсолютний мінімум, якщо хочеться грати сучасні (добре оптимізовані) консольні ААА відеоігри, а не лише кіберспортивні проєкти. Звісно, мова йде лише про Full HD, не більше.

Можна коротко підбити висновки для любителів популярних онлайн забавок, які тримають ледь не всю аудиторію ПК геймерів:

Якщо вас цікавлять популярні онлайн відеоігри, такі як World of Wacraft, Dota 2, Couter Strike 2, League of Legends, Valorant, Fortnite, Rocket League, Minecraft, Roblox, то 4 ГБ відеопам’яті вистачає з головою (RX 6400, RX 6500 XT, GTX 1050 Ti, GTX 1650), а іноді й 2 ГБ (умовна GTX 1050) у 2024 році.

Також любителям таких ігор варто звернути увагу на APU від AMD. Найкращими наразі вважаються AMD Ryzen 5 8600G та Ryzen 7 8700G, огляди на які робили недавно. В такому випадку об’єм відеопам’яті буде залежати від об’єму ПЗП, тому для інтегрованих рішень краще брати оперативки з запасом, щоб ставити текстури високої якості.

Скільки відеопам’яті потрібно для сучасних відеоігор?

Перед тим, як пройдемось по протестованих відеокартах, нагадаємо про важливий момент. Не обов’язково гнатися за максимальною графікою, скуповуючи лише топове начиння. Якість картинки на екрані монітора майже ніяк не впливає на отримання задоволення від гри.

Про це детально говорили в редакційних аналітичних статтях:

Ультра графіка в іграх — гроші на вітер? Розбираємось чи справді максимальні ультра налаштування вартують свого

Красива графіка нікому не потрібна: чому ніхто не грає в ААА проєкти?

Бенчмарки замість ігор, або як вийти з комп’ютерного рабства: чому ПК нещаслива платформа

Як і оперативної пам’яті, відеопам’яті «багато не буває», але є розумна межа для покупки. Розберемось в цьому, аналізуючи різні відеоігри в роздільній здатності 1080p, 1440p, 2160p.

Для аналізу вимогливих AAA брали дані з оглядів цих відеокарт:

Умовні позначення на діаграмах:

  • COMP – кіберспортивні налаштування графіки;
  • LOW – низькі налаштування графіки;
  • MED – середні налаштування графіки;
  • HIGH – високі налаштування графіки;
  • ULTRA – максимальні налаштування графіки;
  • RT/PT – трасування променів Ray Tracing та Path Tracing;
  • DQ/B/P – DLSS Quality, Balance, Performance;
  • FSQ/B/P – FSR Quality, Balance, Performance;
  • FG – генерація кадрів Frame Generation;

Full HD 1920×1080 6-8 ГБ

З Full HD грає більшість геймерів, згідно зі статистикою Steam, тому це досі головна роздільна здатність 2024 року. Для такої роздільної здатності умовної GTX 1660 Super начебто вистачає для більшості відеоігор, якщо не брати до уваги найвимогливіші хіти. Якщо 6 ГБ пам’яті не вистачатиме, то просто опускаємось до середнього чи низького профілю графічних налаштувань.

Відеокарта RTX 4060 підтримує генерацію кадрів і тут стає цікавіше. Технологія насправді чудова, вартує уваги, але Frame Generation потребує більше пам’яті. Саме тому часто в іграх можна побачити споживання 6000-7500 МБ, якщо увімкнути цю технологію.

В окремих випадках відеопам’яті для генератора кадрів не вистачатиме, наслідком чого стануть фрізи. В таких ситуаціях (рідкісних) краще вимкнути FG та грати з «чесним» FPS. Так само трасування променів споживає додаткові мегабайти VRAM, але ще більше Ray Tracing «поїдає» частоту кадрів.

Цікавий факт: відеокарти Nvidia для обробки ідентичних сцен в більшості ігор споживають менше VRAM, ніж конкуренти AMD. Це відбивається на плавності картинки. Наприклад, RTX 4060 комфортно себе почуває там, де в RX 7600 починаються попередження про дефіцит пам’яті (Forza Horizon 5).

Сучасні відеокарти, які підходять для Full HD: RTX 4060 Ti, RTX 4060, RX 7600 XT, RX 7600, а також десятки моделей минулих поколінь Nvidia RTX 2000, RTX 3000 та AMD RX 6000, RX 5000.

Quad HD 2560×1440 8-12 ГБ

Виявляється, що так званих «Full HD» відеокарт достатньо для Quad HD моніторів, особливо з використанням апскейлів AMD FSR, Nvidia DLSS, Intel XeSS. Проаналізуємо споживання відеопам’яті при цій роздільній здатності на прикладі відеокарт різного класу.

В середньому для типової ААА гри при роздільній здатності 2560x1440p потрібно від 6000 до 8000 МБ відеопам’яті, але з використанням трасування променів чи технології генерації кадрів цей показник може виростати до 10+ ГБ.

Тобто відеокарти з буфером 12 ГБ є золотою серединою і максимально збалансованим рішенням станом на 2024 рік. До таких відносимо й старіші рішення минулих поколінь: RTX 3080, RTX 3080 Ti, RX 6700, RX 6700 XT.

Не варто нехтувати згладжуванням DLSS/FSR, яке в деяких іграх працює дуже добре. Наприклад, в Call of Duty Warzone з апскейлом чіткість лише зростає, як і FPS. Для Quad HD моніторів можна впевнено виставляти пресет Quality, а приємним бонусом буде менше споживання VRAM.

Сучасні відеокарти, які підходять для Quad HD 2K: RTX 4070 Ti Super, RTX 4070 Ti, RTX 4070 Super, RTX 4070, RTX 4060 Ti, RTX 4060, RX 7800 XT, RX 7700 XT, RX 7600 XT, RX 7600.

Ultra HD 3840×2160 12-16 ГБ

Як видно зі статистики, для 90% ігор вистачає 8-11 ГБ і то при дуже високій роздільній здатності та максимальних налаштуваннях графіки. Насправді 16 ГБ станом на 2024 рік це «4K Ultra HD Overkill» з запасом на майбутнє (а також з запасом для погано оптимізованих, неякісно зроблених ігор), не кажучи про AMD Radeon RX 7900 XT 20 ГБ, AMD Radeon RX 7900 XTX 24 ГБ та Nvidia RTX 4090 24 ГБ.

Звісно, знайдеться кілька відеоігор, які з умовною RX 7900 XTX беруть більше ніж 16 ГБ в 4K, але, по-перше, їх дуже мало, а по-друге, це споживання нічого не значить. Наприклад, Diablo IV славиться своїм апетитом до VRAM, але при цьому стабільно працює з відеокартами на 8 ГБ, 12 ГБ, 16 ГБ.

Також не забуваймо, що ультра налаштування в ААА іграх потрібні лише для продавців відеокарт, а не гравців, адже для отримання задоволення від ігри не обов’язково вперто викручувати геть всі повзунки графіки на максимум.

Сучасні відеокарти, які підходять для Ultra HD 4K: RTX 4090, RTX 4080, RTX 4080 Super, RTX 4070 Ti Super, RTX 4070 Ti, RTX 4070 Super, RTX 4070, RX 7900 XTX, RX 7900 XT, RX 7900 GRE, RX 7800 XT, RX 7700 XT.

Multiple x3 Ultra HD 3840×2160, 8K 7680×4320 20-24 ГБ

Хоч епоха масового 4K ще не настала, але в магазинах вже можна знайти 8K телевізори. Для роздільної здатності 7680×4320 пікселів потрібно значно більше відеопам’яті, тому це саме той випадок, коли може згодитися 20-24 ГБ VRAM.

Дехто назве це марнотратством, але якщо відеокарта здатна запускати ААА ігри в роздільній здатності 7680×4320 на 100 дюймовому екрані з приємною частотою кадрів, то чому б ні? Для 8K величезний буфер з 24 гігабайтами VRAM не буде зайвим, хоча для 4K є однозначно надлишковим.

Ще одним сценарієм повної утилізації 16, 20 чи 24 ГБ відеопам’яті є ігрові системи з кількома моніторами. Таким фетишем люблять займатися любителі автомобільних симуляторів чи фанати Microsoft Flight Simulator 2020.

Три Ultra HD 4K монітори однозначно збільшать споживання відеопам’яті, адже роздільна здатність стане 11520х2160р. З трьома Super Wide Quad HD моніторами (10320x1440p) чипу GPU також буде непросто.

Сучасні відеокарти, які підходять для Ultra HD 8K або систем з кількома моніторами: RTX 4090, RTX 4080 Super, RTX 4080, RX 7900 XTX, RX 7900 XT.

Висновки і рекомендації

Багато відеопам’яті це добре, але гнатися за цим параметром точно не варто. Є значно важливіші характеристики, такі як швидкість чипа GPU, пропускна здатність пам’яті, енергоспоживання, апаратна підтримка унікальних технологій, рівень шуму, фізичні габарити тощо, які мають вищий пріоритет за сам об’єм буфера.

Отже, коротко можна підсумувати оптимальні, рекомендовані об’єми для різних моніторів:

  • Full HD (кіберспорт) 2-8 ГБ;
  • Full HD 6-8 ГБ;
  • Quad HD (2K) 8-12 ГБ;
  • Ultra HD (4K) 10-16 ГБ;
  • Super/Ultra Wide 4K/8K 16-24 ГБ;

Для комфортної гри в кіберспортивні відеоігри (не всі, але більшість) з головою вистачає 4 ГБ відеопам’яті, а також для більшості ААА забавок до 2020 року випуску на середньо-високих налаштуваннях графіки, іноді з низькими текстурами.

Для любителів ААА відеоігор 6 ГБ все ще достатньо з деякими компромісами в найвимогливіших проєктах, якщо геймер грає за 1080p монітором, але купляти нову відеокарту з таким об’ємом в 2024 році точно не варто.

Оптимальним вибором для власників Full HD моніторів є об’єм 8 ГБ, з яким також можна грати і в Quad HD з DLSS/FSR (апскейл зменшує завантаженість VRAM). Звісно, умовна Nvidia RTX 4060 буде «відпочивати» в кіберспортивних іграх завантаженістю 2-3 ГБ VRAM в DOTA 2 чи Valorant, зате з генератором кадрів і трасуванням променів 8000 МБ забивається швидко.

Для впевненого і безкомпромісного Quad HD геймінгу найкраще підходить об’єм 12 ГБ. Власник такої відеокарти легко відтворюватиме найвимогливіші відеоігри з якісними текстурами ще довгий час, а також можна грати й в Ultra HD з 12 ГБ VRAM, якщо швидкодія чипа дозволяє.

16 ГБ, 20 ГБ, 24 ГБ – такі об’єми (як і самі відеокарти) створені для 4K геймерів, а деякі моделі ще й мають колосальний запас на майбутнє, заповнюючи від сили 50% об’єму VRAM в найвимогливіших відеоіграх сучасності.

Власники RTX 4090 чи RX 7900 XTX можуть не міняти їх ще 7-10 років з такими темпами розвитку ігрової індустрії, адже в 24 ГБ влазить не просто будь-яка гра 2024 року, а, ймовірно (судячи з тенденції), цього вистачить для ААА проєктів 2030-2035 років.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.