Коли восени 2022 року світ побачив прототип ChatGPT всі копірайтери здригнулись від думки: «Ось машини нас і замінили». А вже за рік світ Голлівуду зіштовхнувся з 5-місячним страйком сценаристів, які вимагали окрім підвищення зарплат забезпечити певні обмеження для використання штучного інтелекту у роботі.
Страйки закінчилися, а копірайтери, як і журналісти продовжують працювати, щоправда, використовуючи ChatGPT для спрощення роботи. А чи може чатбот бути корисним у роботі представникам різних професій розповідаємо у цьому матеріалі.
Коротко про ChatGPT і його історію
Якщо ви ще не знайомі з ChatGPT, то ця стаття відкриє для вас багато нового. Якщо коротко, то це чат-бот з підтримкою штучного інтелекту. Розробили його в команді OpenAI, штаб-квартира якої розташовується в Сан-Франциско. Компанія завдяки ChatGPT побила історичні рекорди, набравши понад 100 мільйонів активних користувачів за два місяці після релізу. Наразі безоплатно можна отримати доступ до GPT-3.5, а більш прогресивна версія GPT-4 з підтримкою як тексту, так і зображень доступна у платній версії ChatGPT Plus. Наразі представники компанії OpenAI підтверджують подальшу роботу над наступною версією GPT-5, однак недовіра до розвитку ШІ-технологій велика настільки, що команда лабораторії навіть отримує офіційні листи від відомих людей з проханням призупинити тренування боту.
За час свого існування чат-бот неодноразово піддавався критиці, адже користувачі часто зустрічаються з фабрикуванням і дезінформацією у відповідях боту, а суспільство хвилює етична сторона використання ChatGPT. Наприклад багато освітян вважають, що чат-бот знищить культуру вивчення гуманітарних наук, а академічна спільнота підіймає тему боротьби з плагіатом, якщо студенти масово будуть використовувати ChatGPT для написання наукових праць.
З іншої сторони, існує думка, що ChatGPT здатен забрати на себе виконання рутинної роботи, а професіоналам залишити більше простору для творчих задач. У мережі шириться багато інформації про те, як чатбот може бути корисним у повсякденних задачах, і найкращі поради ми зібрали у третьому розділі.
Основні функції
У платній версії (існують варіанти Plus, Team і Enterprise), ChatGPT підтримує розширені функції, адже окрім тексту може не тільки «слухати», а й говорити, відповідаючи п’ятьма голосами на вибір (функція доступна безоплатно в офіційному застосунку). Також чат-бот здатен розпізнавати та аналізувати зображення за допомогою нейронної мережі DALL-E, яка також є розробкою OpenAI.
У безплатній версії ChatGPT-3.5 також може виконувати багато цікавих задач. Найчастіше користувачі звертаються до нього для генерації текстів — користувач ставить питання, а бот надає відповідь (база даних боту версії 3.5 обмежена вереснем 2021 року, однак існує можливість дати йому доступ до пошуку в мережі).
ChatGPT може легко написати вірша чи загадку, скласти анекдот або анаграму. Якщо проявити креативність і задавати умови відповідям ChatGPT, то можна отримати доволі цікаві формати. Наприклад можна сказати боту, щоб той відповідав як людина з певного часу (тоді ChatGPT використовуватиме застарілі слова) або запросити написати історію, пишучи фрази від різних персонажів. Таким чином можна скласти нехитрий сценарій або створити цікаву вправу для вивчення нових слів (і ось як ChatGPT може бути корисним у навчанні, а не навпаки заважати йому).
Найкраще бот справляється зі збором даних, однак отриману від нього інформацію краще перевіряти, адже можна отримати певні неточності у відповідях. Завдяки головній перевазі боту у збереженні ним інформації у всій розмові, ChatGPT можна використовувати як власного асистента з вивчення словника — бот буде нагадувати вивчені слова раніше та допомагати їх пов’язувати з новим контекстом.
Ефективним практичним застосуванням чату стало кодування за допомогою ChatGPT. Бот відповідає на технічні питання, здатен переглянути готовий код та вказати на потенційні помилки, йому можна доручити створення прикладу коду для візуалізації ідеї чи концепції. ChatGPT здатен допомогти з різними API та порадити, який інструмент може бути більш ефективним в конкретному випадку. Аналогічно він працює з різними мовами програмування (Python, JavaScript, Java, C++) і допомагає у вивчені нових.
Лайфхаки з чатом
Найперше, що варто зробити користувачам ChatGPT — це додати розширення WebChatGPT. Воно повністю безплатне та надає боту доступ до Інтернету під час взаємодії з користувачем, уникаючи обмеження відкритих баз даних. У кожній відповіді від бота будуть виводитися вебрезультати, які зручно перевірити в один клік для підтвердження актуальності та правдивості інформації. Також під час пошуку інформації в Google, WebChatGPT буде формувати коротку відповідь на основі «зісканованої» інформації в мережі, що економить час на пошук і відкриття кожного посилання у результатах.
Для максимальної персоналізації ChatGPT варто створити власні кастомні інструкції — у налаштуваннях свого профілю ви можете знайти це меню та вказати інформацію про себе, яка дозволить боту надавати більш релевантні відповіді. Наприклад, ви можете вказати задачі, над якими працюєте, нішу або найпоширеніші питання, які вирішуєте за допомогою боту.
Друге поле у цьому меню передбачене для опису роботи ChatGPT — воно дозволяє вказати як потрібно спілкуватися боту та як надавати інформацію (у ролі експерта, пересічного користувача), дотримуватися максимальної точності чи уникати вказівок про те, що чат є штучним інтелектом.
Важливо, що кастомні інструкції працюють для всіх чатів і враховують вказані вами дані для кожного запиту. Це дозволить щоразу не вводити ідентичну інформацію, а зробити з чат-бота професійного асистента.
Для того, щоб заощадити час на введення текстового запиту ви можете користуватися голосовим вводом (для цього потрібно завантажити офіційний застосунок). Ваша розмова з чатом буде відтворена у текстовому полі, а головне він добре розуміє українську мову та надає доволі «людяні» відповіді, зберігаючи інтонацію. Якщо ви працюєте з великим обсягом даних такий спосіб взаємодії значно спростить роботу та дозволить внести багато інформації в ChatGPT.
У платній версії користувачу доступна робота з файлами — зображеннями, аудіо, документами. ChatGPT здатен аналізувати отриману інформацію та на її основі надавати відповіді. Наприклад користувач може завантажити інструкцію до приладу, попросити проаналізувати її та поставити конкретні питання, які ChatGPT буде надавати на основі аналізу файлу. Такий же трюк можна провернути з книгою та не шукати вручну певний момент, який потрібно знайти.
А якщо завантажити підручник, то ChatGPT здатен скласти план навчання та створити тести для перевірки своїх знань (must have вчителям для розробки плану занять). Ця ж функція допоможе заощадити час, коли вам треба передивитися велике відео — транскрибуйте відео у текст, завантажте у ChatGPT та попросіть зробити стислий переказ чи summary, виділяючи головні думки та ідеї.
Платна версія дозволяє навіть заощаджувати кошти, адже ChatGPT здатен виконати пошук певного товару та скласти таблицю з порівнянням цін. А якщо трішки повивчати генерацію зображень, то можна навіть готувати контент для своїх соцмереж і креативи для рекламних кампаній. Принаймні пошук зображень для мудборду можна скоротити, адже вбудований DALL-E допоможе створити картинку за вашим описом, яку можна буде використати для контент-плану, презентації чи Інстаграму.
ChatGPT буде корисний не тільки для робочих питань. Якщо ви довго шукаєте плейлист для фону або хочете послухати щось нове, то ChatGPT допоможе створити плейлисти на музичних сервісах, використовуючи ваші особисті вподобання чи конкретний запит (наприклад кращі пісні нульових). Ця функція доступна у четвертій версії ChatGPT — для цього можна використовувати спеціальні плагіни Companion for Spotify, PlaylistAI чи Discover Weekly.
Такі розширення як ChatSonic допоможуть вбудувати штучний інтелект в інструменти електронної пошти. Замість цілого листа можна буде описати тільки те, про що ви хочете написати і якій людині, а ШІ напише текст листа, який треба буде тільки перевірити та відправити отримувачу. Під час роботи зі схожою інформацією (наприклад запрошенням на івент) такий інструмент значно заощадить час і не змусить звертатися за сервісами масових розсилок, які часто потрапляють у спам.
Найбільш непередбачуваною роллю ChatGPT напевно є роль особистого фітнес тренера. Дивно звучить, але просто введіть у чат інформацію про свій фізичний стан і цілі, які ви хочете досягнути. Чатбот наведе приклад вправ, рецепти страв і складе план вашої роботи, щоб підтягнути форму чи покращити витривалість. Тож почати працювати над тілом мрії можна за допомогою сучасних технологій.
Висновки
Якби ви не ставились до ChatGPT, неможливо ігнорувати факт його появи та стрімкого розвитку. Звичайно не хочеться, щоб людство створило термінаторського Skynet, однак боятися, що ChatGPT вкраде у вас роботу не варто. От на що він здатен точно, так це зробити вас менш конкурентними перед колегами, які використовують ChatGPT. Тому відкривайте для себе більше можливостей боту та слідкуйте за оновленнями, щоб штучний інтелект працював на вас, а не навпаки.