Якщо ви бажаєте побачити, як залишки людського інтелекту зникають в небуття, введіть у YouTube слова «skibidi toilet». Відео тривалістю 11 секунд демонструє анімовану голову людини, що виступає з унітазу, співаючи абсурдні слова «skibidi dop dop dop yes yes». Цей кліп переглянули понад 215 мільйонів разів, і він породив сотні мільйонів згадок на TikTok та інших соціальних мережах.
Про це розповідає ProIT
Небезпечний вплив технологій на наш мозок
Недарма Оксфордський словник англійської мови оголосив термін «brain rot» словом року. Як абстрактне поняття, brain rot є чимось, що ми всі дещо усвідомлюємо. Словник визначає це як «передбачуване погіршення розумового або інтелектуального стану людини, особливо внаслідок надмірного споживання матеріалів (нині переважно онлайн-контенту), які вважаються тривіальними або беззмістовними». Але мало хто усвідомлює, наскільки буквально технології руйнують наш мозок і як нав’язливе використання інтернету руйнує нашу сіру речовину.
Прогноз про brain rot з’явився майже 20 років тому, коли вчені вивчали вплив нової технології під назвою «електронна пошта», зокрема вплив безперервного потоку інформації на мозок учасників. Результати показали, що постійне перевантаження могло мати негативніший вплив, ніж вживання канабісу, з падінням IQ учасників у середньому на 10 пунктів.
Зменшення когнітивних можливостей
Останніми роками численні академічні дослідження з різних університетів, включаючи Гарвардську медичну школу, Оксфордський університет та Королівський коледж Лондона, виявили докази того, що інтернет зменшує нашу сіру речовину, скорочує тривалість уваги, послаблює пам’ять і спотворює когнітивні процеси. Дослідження показують, що високий рівень використання інтернету та багатозадачність з медіа пов’язані зі зменшенням сірої речовини у префронтальних областях мозку.
У 2018 році психологи зі Стенфордського університету проаналізували десятиліття даних і виявили, що люди, які часто взаємодіють з кількома онлайн-платформами, мають знижені пам’ять та увагу. Попри це, ми робимо замало, щоб зупинити цей процес. Доктор Ерл Міллер, нейрофізіолог з MIT, застеріг у 2022 році, що ми живемо в умовах «ідеального шторму когнітивного деградації».
Колишній етик з Google, Трістан Харріс, у 2019 році ствердив перед Конгресом США, що мільярди людей отримують інформацію з платформ, чия бізнес-модель прив’язана до того, скільки уваги вони здатні захопити, створюючи «гонку до дна мозкового стовбура» для захоплення уваги через маніпуляції страхом, обуренням тощо.
Проте, є надія на зміни. В останні роки набирають популярності анти-технологічні рухи, що закликають до повернення до простих телефонів або дитинства без смартфонів. Можливо, у цьому криється глибший сенс «Skibidi Toilet» — усвідомлення того, де зараз перебуває людський інтелект. Він може піти або вгору, або по колу.