Як очікувалося, українські банки впроваджують нові заходи для підсилення контролю за фінансовими операціями фізичних осіб та ФОП. Це стало можливим завдяки меморандуму, який підписали Незалежна асоціація банків України, АТ «Ощадбанк», АТ «Райффайзен Банк», АТ КБ «ПриватБанк», АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» та інші установи.
Про це розповідає ProIT
Посилення контролю фізосіб
Нові правила передбачають встановлення рівнів ризику для кожного клієнта під час встановлення ділових відносин. Для клієнтів з високим рівнем ризику будуть застосовуватися жорсткіші заходи перевірки. Для клієнтів з низьким ризиком діятимуть спрощені перевірки, однак вводяться ліміти на перекази коштів: з 1 лютого 2025 року до 150 тис. грн на місяць, з 1 червня 2025 року до 100 тис. грн на місяць.
Ці ліміти не стосуватимуться клієнтів з підтвердженими доходами та волонтерів, яких ідентифікували відповідно до постанови НБУ №18. Якщо клієнт не може підтвердити свої доходи документально, ліміт на перекази складатиме до 50 тис. грн на місяць.
Банки також запровадять автоматизовані анти-фрод правила, особливу увагу приділятимуть операціям у нічний час. Обмежуватиметься кількість рахунків, які можуть бути відкриті в одній валюті для одного клієнта, до трьох, якщо немає підтверджених доходів.
Банки разом з НБУ прагнуть отримати доступ до інформації про доходи та судові справи клієнтів через сервіс «Дія». Планується створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів для поліпшення вивчення клієнтів під час встановлення ділових відносин.
Моніторинг ФОП
Стосовно ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, банки застосовуватимуть ризик-орієнтований підхід. Для новостворених ФОП на першій групі оподаткування проводитимуться глибокі перевірки бізнес-діяльності, а також підвищений моніторинг операцій.
ФОП на загальній або спрощеній системі оподаткування ІІ та ІІІ групи підлягатимуть вивченню згідно з ризик-орієнтованим підходом, включно з аналізом індикаторів як різке збільшення операцій, нетипове зростання вхідних операцій та дроблення переказів.
Банки також планують об’єднувати ФОП та юридичних осіб у групи пов’язаних компаній, керуючись рекомендаціями НБУ.