Засновник однієї з найбільших індійських IT-компаній, Infosys, Нараяна Мурті, висунув ідею про збільшення робочого тижня до 70 годин. Він висловив своє невдоволення щодо переходу на п’ятиденний робочий тиждень, який було впроваджено ще у 1986 році, та вважає, що це рішення негативно вплинуло на розвиток країни.
Про це розповідає ProIT
Занепокоєння Мурті та приклад прем’єр-міністра
«Відверто кажучи, я був трохи розчарований у 1986 році, коли ми перейшли з шестиденного тижня на п’ятиденний», — зазначив Мурті в інтерв’ю телеканалу CNBC-TV18.
На думку Мурті, Індія повинна зосередитися на інтенсивній праці для подолання економічних труднощів. Він вважає, що для досягнення успіху країна має покладатися на важку працю, навіть якщо це означає тимчасове відсунення на задній план ідеї балансу між роботою та особистим життям.
Мурті закликав наслідувати приклад прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді, який, за його словами, працює понад 100 годин на тиждень, показуючи себе справжнім трудоголіком.
Критика та реагування
Ідеї Мурті не залишилися без критики. Деякі коментатори наголошують, що тривалий робочий тиждень може бути прийнятним хіба що для власників компаній, тоді як для звичайних працівників це може стати неприйнятним тягарем. Один з колишніх співробітників Infosys зауважив, що слова Мурті нагадують йому спосіб мислення експлуатаційних баронів з минулого, проти яких робітники боролися за право на 8-годинний робочий день.
Окрім цього, Infosys нещодавно опинилася в центрі скандалу, коли пообіцяла роботу 2000 випускникам, але змусила їх чекати два роки, періодично оновлюючи обіцянки.
Варто зазначити, що Індійський кодекс охорони праці обмежує робочий день до восьми годин, що робить пропозиції Мурті суперечливими.