Сайт DOU оприлюднив щорічний рейтинг мов програмування, заснований на опитуванні близько 7500 українських IT-фахівців. Згідно з результатами, TypeScript та Python вийшли на перше місце за популярністю, обійшовши JavaScript, в той час як частки C# та Java продовжують знижуватися. Rust утримує стабільні позиції серед улюблених мов розробки.
Про це розповідає ProIT
Динаміка популярності мов програмування
Огляд спеціалізацій показує, що QA-інженери найчастіше використовують Java, тоді як Software Engineers не так активно звертаються до Python, що займає лише шосте місце в рейтингу. Натомість DevOps фахівці на 75% пишуть на Python, а в галузі Data Science та AI/ML популярність цієї мови ще вища.
Зростання популярності TypeScript та Python є значним, якщо порівняти з рейтингами 2019-2024 років, тоді як популярність традиційних мов, таких як C# та Java, зменшується.
«Можна шукати пояснення у відході від VM та поширенні PAAS-платформ, на кшталт Amazon Lambda або Cloudfare Workers, що орієнтовані на TypeScript/JavaScript екосистему. Або у відносній складності та багатослівності C# і Java та людській потребі шукати нових рішень», — пояснюють укладачі рейтингу.
Ситуація за сферами розробки
У розподілі за сферами розробки спостерігається така картина:
- Front-end: TypeScript перевершує JavaScript;
- Back-end: Java залишається основною мовою програмування, поряд із C# та PHP;
- Full Stack: Зростає популярність TypeScript, зменшується частка C#;
- Embedded: Традиційне програмування на мікроконтролерах, де переважають С та С++, однак Python також має вагомі позиції.
Щодо платформ, їх показники залишаються майже незмінними впродовж року:
- У веб-розробці спостерігається аналогічна тенденція: зменшення частки C# та зростання Python і TypeScript/JavaScript;
- У кросплатформенній мобільній розробці спостерігаються загальні тенденції плюс зростання Kotlin;
- На Android відзначається зменшення ролі Kotlin та зростання частки скриптових мов;
- На iOS спостерігається зменшення частки Swift.
Rust продовжує бути лідером в індексі вподобань, її обрали найбільше IT-фахівців для повторних проєктів, за нею слідують Kotlin, Go та TypeScript.
Крім того, близько 30% IT-фахівців висловили намір вивчати нову мову програмування у 2025 році, з яких 22% обрали Python і Go, 11% — Rust, а частки TypeScript і JavaScript знизились до 8,4% та 6,9% відповідно. Близько 77% фахівців планують вивчати нову мову самостійно, тоді як 17% звернуться за допомогою до викладачів.