Головна Наука Бактеріальний «навігатор» точно відстежує, де людина побувала — вчені створили новий ШІ-інструмент

Бактеріальний «навігатор» точно відстежує, де людина побувала — вчені створили новий ШІ-інструмент

by host

Розділ Технології виходить за підтримки

Про це розповідає ProIT

Дослідники створили ШІ-інструмент, який визначає місця перебування людини за зразками бактерій з її тіла.

Для розуміння принципу роботи нової технології варто згадати, як криміналісти використовують волосся, волокна, залишки пороху чи ґрунт, щоб пов’язати людину з певним місцем. Схожим чином працює новий інструмент від дослідників Лундського університету у Швеції.

«Мікробіом людини постійно змінюється через контакт із різними середовищами. Відстеження мікроорганізмів дає змогу зрозуміти поширення хвороб та виявити потенційні джерела інфекцій», — пояснює Еран Елхаїк, біолог-дослідник Лундського університету та головний автор дослідження.

Мікробні спільноти мають унікальні географічні особливості. Деякі бактерії поширені глобально, інші живуть лише в певних регіонах чи середовищах. Науковці зосередились на бактеріях, які залишають специфічні «відбитки» і можуть вказати на конкретне місце.

Для навчання ШІ використали велику базу даних: 4135 зразків із MetaSUBMetaSUB (The Metagenomics and Metadesign of Subways and Urban Biomes) — це міжнародна база даних, яка містить геноми мікробів, зібрані з метро та міських середовищ., зібраних у метро та різних локаціях 53 міст, 237 проб ґрунту з 18 країн та 131 морський зразок із дев’яти водойм. Штучний інтелект навчили розпізнавати унікальні пропорції цих «відбитків» і пов’язувати їх із географічними координатами. Створену систему назвали Microbiome Geographic Population Structure, або скорочено mGPS.

Точність системи залежить від кількості зразків у базі даних. У добре представлених містах mGPS визначив правильну локацію у 92% випадків. Для міст із меншою кількістю зразків (менш як 100) точність становила 87%.

Для перевірки точності на малих відстанях дослідники протестували систему в трьох найбільш досліджених містах. У Гонконзі mGPS розрізняв станції метро на відстані 172 метри одна від одної. У Нью-Йорку технологія змогла відрізнити кіоск від поручня, розташованих на відстані менше метра. У Лондоні точність виявилася нижчою — лише половина зразків була правильно прив’язана до географічних кластерів. Дослідники пояснюють це різницею в чистоті станцій метро: зразки збирали до пандемії COVID-19, коли станції Гонконгу були «бездоганно чистими», а лондонські — значно менш доглянутими.

«Ми лише починаємо розуміти зв’язок між мікроорганізмами та середовищем», — каже Елхаїк. Наступним кроком науковці планують створити мікробіомні карти цілих міст, що допоможе у криміналістичних розслідуваннях та вивченні організмів, які живуть на вулицях, у садах і на тілі людини.

Дослідження було опубліковане в журналі Genome Biology and Evolution.

Учені розробили технологію, яка виявляє рак легенів за одним видихом

Джерело: New Atlas

Розділ Технології виходить за підтримки

Favbet Tech – це ІТ-компанія зі 100% украі‌нською ДНК, що створює досконалі сервіси для iGaming і Betting з використанням передових технологіи‌ та надає доступ до них. Favbet Tech розробляє інноваційне програмне забезпечення через складну багатокомпонентну платформу, яка здатна витримувати величезні навантаження та створювати унікальний досвід для гравців.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.