Чи замислювалися ви колись, що кожна жива істота на Землі постійно випромінює світло? Хоча це світло є неймовірно слабким і людське око його не може вловити, завдяки біофотонам таке світіння дійсно існує. Нещодавні дослідження на мишах та рослинах показали, що інтенсивність цього світіння може змінюватися під впливом стресу та згасати після загибелі організму. Як зазначає дослідження, коли наше власне світло згасне, світ, можливо, втратить частинку свого сяйва.
Про це розповідає ProIT
Наукові відкриття про біолюмінесценцію
Вперше факт світіння людського тіла був зафіксований у 2009 році за допомогою надзвичайно чутливих камер, які використовувалися для спостереження за сплячими людьми. Це відкриття підтвердило, що люди є біолюмінесцентними істотами. Автори дослідження підкреслили, що людське тіло буквально мерехтить, але ми цього не помічаємо, оскільки інтенсивність світла, яке випромінює наше тіло, у тисячу разів нижча за чутливість неозброєного ока.
Подальші дослідження виявили, що наше сяйво може змінюватися протягом дня, досягаючи піку на обличчі, що вважається пов’язаним із циркадними ритмами. Однак нові дані, отримані внаслідок досліджень на мишах та рослинах, вказують на інші фактори, які впливають на це ледь помітне світіння.
Біологічне надслабке випромінювання фотонів
Для виявлення цього явища, відомого як біологічне надслабке випромінювання фотонів (НСП), вчені використовували сучасні системи візуалізації у різних фізіологічно важливих сценаріях. Серед об’єктів дослідження були рослини, що зазнавали стресу, а також живі та мертві миші. Наприклад, в процесі спостереження за рослиною в стані стресу, вчені помітили посилення світіння під час відновлення.
Дослідження показали, що світіння миші різко знижується після її загибелі, що підтверджує зв’язок між НСП та біофотонами та метаболізмом. У цьому процесі ключову роль відіграють мітохондрії, які, виробляючи енергію для підтримки життя, вивільняють активні форми кисню як побічний продукт. Ці молекули вступають у реакцію з різними речовинами, викликаючи випромінювання біофотонів.
Цікаво, що біолюмінесценція, яка залежить від ферментативної активності, не є єдиним способом світіння живих організмів. Все частіше вчені виявляють інші механізми світіння у все більшої кількості видів. Результати цих досліджень були опубліковані у журналі The Journal of Physical Chemistry Letters.
«Коли наше власне світло згасне, світ справді втратить частинку сяйва».