Космічний телескоп «Джеймса Вебба» зафіксував незвичайне зображення гравітаційної лінзи, що створює вражаючий ефект кільця Ейнштейна. Це рідкісне явище відбувається, коли між спостерігачем і віддаленою галактикою знаходиться інша галактика, яка викривляє простір-час, маніпулюючи світлом від далекої галактики, що в іншому випадку було б невидимим.
Про це розповідає ProIT
Унікальна структура гравітаційної лінзи
На зображенні, отриманому «Джеймсом Веббом», центральним елементом є еліптична галактика зі скупчення SMACSJ0028.2-7537. Її гравітаційний вплив викривляє простір-час навколо, що призводить до розтягування зображення спіральної галактики, яка розташована за нею, утворюючи вражаюче кільце.
Ця аномальна гравітаційна лінза, ймовірно, виникла в результаті дуже незвичних умов, оскільки наявність численних дуг пов’язана з характерними особливостями спіральної галактики.
Дослідження галактичних скупчень
Дані, використані для створення цього зображення, були отримані в рамках дослідження Strong Lensing and Cluster Evolution (SLICE), що проводиться Гійомом Малером з Університету Льєжа у Бельгії разом з міжнародною командою астрономів. Мета дослідження полягає в аналізі еволюції галактичних скупчень протягом останніх 8 мільярдів років. В рамках цього проекту астрономи планують дослідити 182 галактичних скупчення.
Викривлення, яке створює ефект кільця Ейнштейна, стало можливим через гравітаційний вплив, який викривляє простір-час, змінюючи шлях світла. Хоча цей ефект дуже тонкий для спостереження на близьких відстанях, він стає помітним на астрономічних відстанях, коли світло однієї галактики оминає іншу.
Коли викривлений об’єкт та об’єкт, що викривляє, розташовані в одній лінії, виникає форма, відома як кільце Ейнштейна. Такі об’єкти є ідеальними для дослідження далеких і менш яскравих галактик, які важко спостерігати іншими способами.