Космічний літак X-37B, який належить військовим США, успішно повернувся на Землю після таємничої 434-денної місії на орбіті. Військові повідомили, що цей політ
Про це розповідає ProIT
«відкрив нову главу»
у розвитку багаторазових космічних технологій, вказує видання T4.
Нові можливості X-37B
Генерал Ченс Сальцман, представник Космічних сил США, зазначив у пресрелізі, що
«Місія 7 встановила новий рівень можливостей, продемонструвавши здатність X-37B ефективно виконувати тестові та експериментальні завдання в різних орбітальних режимах»
.
Одним із основних досягнень цієї місії стала успішна демонстрація технології аерогальмування. Ця технологія дозволяє знижувати висоту орбіти завдяки опору атмосфери, що призводить до мінімальних витрат пального. Зазвичай супутники виконують зміни у висоті, використовуючи вбудовані двигуни, проте X-37B використовував аеродинамічний маневр, змінюючи кут нахилу носа щодо напряму руху, що збільшувало опір повітря і поступово знижувало орбіту.
Деталі місії та експерименти
X-37B стартував у свою сьому місію 29 грудня 2023 року з бази Космічних сил Ванденберг у Каліфорнії за допомогою ракети SpaceX Falcon Heavy. Протягом місії апарат виконав низку експериментів, зокрема дослідження впливу космічної радіації та випробування технологій
«контролю космічного простору»
, які, ймовірно, включають виявлення різноманітних об’єктів на орбіті. Однак, деталі цих експериментів залишаються засекреченими.
Після понад року на орбіті X-37B здійснив нічну посадку на базі Ванденберг 7 березня 2025 року.
Космічний літак X-37B був створений компанією Boeing і спочатку розроблявся в рамках проєкту NASA, проте в 2004 році був переданий військовим США. Основна мета місії полягає у вдосконаленні багаторазових космічних технологій. Літак стартує вертикально на ракеті, проводить місяці або навіть роки в космосі, виконуючи експерименти, а потім повертається на Землю, здійснюючи посадку, як звичайний літак.
Найдовша місія X-37B тривала 909 днів — з травня 2020 року до листопада 2022 року, а найкоротший політ відбувся у 2010 році й тривав 224 дні.