Група міжнародних дослідників виявила, що коти активно використовують сотні виразів обличчя та жестів під час соціальної взаємодії один з одним. Це дослідження допомагає зрозуміти, як ці тварини формують свої соціальні зв’язки.
Про це розповідає ProIT
Дослідження швидкої міміки обличчя
Науковці вирішили дослідити явище, відоме як швидка міміка обличчя (RFM), за допомогою спеціальної програми на основі штучного інтелекту. Вважається, що RFM є мимовільною соціальною поведінкою, під час якої тварина копіює вираз обличчя іншої тварини. Наприклад, батьки, які намагаються змусити свою дитину усміхнутися, часто імітують її вираз обличчя. Аналогічну поведінку демонструють і шимпанзе.
Результати попередніх досліджень показали, що ця поведінка притаманна не лише людям, але й мавпам, собакам, птахам, коням, а також котам. В новому дослідженні було з’ясовано, що 37% виразів обличчя котів пов’язані з агресією, тоді як 45% символізують дружнє ставлення.
Взаємодія котів у соціальному середовищі
Науковці вивчали, як змінюються вирази обличчя котів під час їхньої взаємодії один з одним. Для цього було записано відео взаємодії котів у котячому кафе в Лос-Анджелесі, яке потім використали для навчання програми на базі штучного інтелекту.
Ця програма аналізувала вирази обличчя котів, використовуючи 48 точок-орієнтирів на їхніх мордах. Дослідження ґрунтувалося на ранніх роботах, які розробили систему кодування міміки котів під назвою CatFACS. Ця система, аналогічна версії кодування виразів обличчя людини, дозволяє розділити вирази обличчя котів на окремі рухи, включаючи посмикування вух та вигин губ.
За допомогою системи CatFACS дослідники проаналізували 186 прикладів соціальної взаємодії між 53 котами у притулку для домашніх тварин у Лос-Анджелесі, виявивши 26 нових рухів обличчя, що дозволило відкрити сотні невідомих мімічних жестів.
«Приблизно у 22% випадків коти копіювали один одного, часто протягом менш ніж секунди. Дзеркальні вирази були ледь помітними, іноді просто скромне притискання вух у поєднанні з невеликою зморшкою на носі або крихітним підняттям верхньої губи. Але коли це відбувалося, кішки поводились доброзичливо — грали разом, вилизували один одного або гуляли разом — майже у 60% випадків», — розповів один з авторів дослідження Тедді Лазебник.
Дослідження також виявило, що певні рухи, такі як розмикання губ чи опускання щелеп, більш імовірно імітуються під час ігрової взаємодії. Ці рухи можуть допомогти котам координувати свою поведінку та уникати непорозумінь, які можуть призвести до конфліктів.
Отримані результати можуть бути корисними для притулків для тварин, оскільки аналіз виразів обличчя котів допоможе приймати рішення щодо їхнього співіснування, запобігаючи конфліктам та зайвому стресу у тварин.
Дослідження було опубліковане у журналі Scientific Reports.