Уряди європейських країн активно ведуть переговори з чотирма супутниковими компаніями щодо надання послуг Україні замість Starlink. Від початку війни, розв’язаної росією у 2022 році, Starlink забезпечувала українських військових критично важливими послугами супутникового зв’язку, що дозволяло їм координувати удари за допомогою дронів, визначати пріоритетні ворожі цілі та передавати дані про хід бойових дій на передову.
Про це розповідає ProIT
Проте, здогадки про можливість припинення роботи Starlink в Україні викликають занепокоєння в ЄС. Зокрема, існує побоювання, що адміністрація колишнього президента США Дональда Трампа може наказати закрити цю мережу, якщо не буде підписано угоду про корисні копалини між Вашингтоном та Києвом. Генеральний директор Starlink Ілон Маск заперечує ці заяви.
Тим не менш, ситуація залишає занепокоєння стосовно наслідків для безпеки України та Європи, що покладаються на єдину приватну супутникову мережу, керівник якої має тісні зв’язки з нинішнім президентом США.
На сьогодні активно проводяться переговори з європейськими альтернативами Starlink в Україні. Найбільш перспективним кандидатом на заміну вважається французька компанія Eutelsat. Генеральний директор компанії Єва Бернеке підтвердила журналістам, що веде переговори з керівництвом ЄС щодо надання послуг в Україні. Також Eutelsat веде перемовини з урядом Італії, який має сумніви щодо використання Starlink для зашифрованого зв’язку.
Крім Eutelsat, серед можливих кандидатів є британська Inmarsat, люксембурзька SES та іспанська Hisdesat. Генеральний директор Hisdesat Мігель Анхель Гарсія Прімо заявив, що з його компанією вже зв’язалися кілька європейських посадовців.
Незважаючи на широкий спектр компаній, готових працювати в Україні, заміна Starlink виявляється складним завданням. Компанія Ілона Маска керує понад 7 тисячами супутників на навколоземній орбіті, а в Україні використовується близько 40 тисяч терміналів Starlink.
Єва Бернеке наголошує, що Eutelsat може зрівнятись за кількістю терміналів зі Starlink в Україні вже за кілька місяців, оскільки наразі в Україні вже використовують близько 2 тисяч терміналів французької компанії.
Чи буде нова альтернатива Starlink складатися з мережі різних операторів або тільки одного, наразі неясно. В будь-якому випадку, ці чотири компанії, ймовірно, є найкращим варіантом для Європи, щоб розірвати зв’язки з компанією Маска та передати супутниковий зв’язок у більш надійні руки.
У довгостроковій перспективі Європа націлюється на проект IRIS² — заплановане багатоорбітальне супутникове інтернет-угруповання, запуск якого запланований на 2030 рік.