Близько першої години ночі я дізнався, що за мною спостерігає мій фальшивий двійник. Я лежав у ліжку, скроливши список людей, які переглянули мою історію в Instagram. Аудиторія була звичною: друзі, родина та кілька підписників, яких я здобув з роками. Але щось підсвідомо підказувало мені, що цього разу щось було не так. Заглянувши вгору, я побачив обліковий запис, який мені не був знайомий. Їхнє фото профілю було селфі, яке я зробив у книжковій крамниці декілька років тому.
Про це розповідає ProIT
Це було як несподівано побачити своє відображення в дзеркалі. Я наблизив екран до свого обличчя. Фото було старе, з 2016 року, але це був день, який я добре пам’ятав. Я тільки що здав свою університетську дисертацію і насолоджувався новознайденою свободою. Я прогулювався Кардіффом і зробив знімок у дзеркалі, щоб зафіксувати цей момент. Тепер хтось, здавалося, підібрав ці фрагменти з мого життя з смітника.
Виявлення фальшивого профілю
Я натиснув на профіль, щоб побачити, чи це просто збій чи помилка системи. Але коли я зайшов на їх сторінку, зображення залишилося на місці. Згідно з Instagram, воно тепер належало комусь на ім’я Павел Сібільський. Павел мав 691 підписника і підписався на понад 2600 людей. Я не міг бачити, хто це був, або які чотири пости він поділився, оскільки його профіль був приватним. У біографії, написаній польською, він називав себе розробником і інвестором. Під нею був посилання на Facebook. Я натиснув на нього з цікавістю, яка швидко перетворилася на жах.
Профіль Павла на Facebook був як святиня, присвячена моєму обличчю. Його фото профілю було моїм селфі, яке я зробив біля пабу у 2018 році. Його обкладинкове фото було знімком мене у худі на морозний день у 2016 році. Ще одне фото показувало мене під час виразу, коли моє волосся розвіювалося на вітру; я навіть не пам’ятав, коли воно було зроблено. Це було схоже на перегляд кадрів самого себе, ходаючи уві сні.
Пошук правди
Я вирішив боротися з його хитрістю, створивши фальшивий аккаунт і спробувавши обманути свого двійника. Це виявилося важче, ніж я очікував. Не хотілося використовувати ім’я, яке могло б належати реальній людині, але вигадані імена, які я придумав, звучали смішно. Нарешті я використав своє друге ім’я в поєднанні з першим складом дівочого прізвища матері.
Я надіслав Павлу запит на дружбу. Це відчувалося липким і жахливим, наче я зраджував себе і грав за його правилами. Тут я був, в образі мультяшного героя, коли я просив незнайомця дозволу подивитися на себе. Все було поза синхронізацією. Наступного ранку у мене було 89 нових друзів, але Павел не був серед них. Він чи то відхилив, чи то проігнорував мій запит.
Я вирішив надіслати йому повідомлення під своїм псевдонімом. Я назвався Ендрю і сказав, що знаю, що він використовує мої фото, але мене більше цікавить, ніж дратує, і я просто маю кілька запитань. Я взяв глибокий вдих і натиснув ‘надіслати’.
Павел нарешті зізнався, що створив аккаунт, щоб заробити гроші, використовуючи мої фото для залучення клієнтів. Він не зміг досягти успіху, але з часом почав отримувати задоволення, вдаючи мене. Він писав, що відчував себе вільним і не боявся висловлювати свою думку.
Я вимагав, щоб він закрив обліковий запис і повідомив усім, що він не є мною. Павел погодився, але я все ще бачив, що його профіль залишався активним. Я намагався закрити акаунт Павла, відзначивши його Meta, однак отримав автоматичну відповідь, що його профіль не порушує їхні стандарти спільноти.
І хоча Павел обіцяв, що зміниться, я продовжую відстежувати його дії, побоюючись, що він знову використає мої зображення або обмане когось іншого, нічого не підозрюючи про його шахрайство.