Інноваційна технологія мюонної томографії здатна виявляти приховані пошкодження та потенційно небезпечні дефекти в будівлях і мостах України, що спричинені війною. Естонська компанія GScan, одна з небагатьох у світі, хто розробляє портативні пристрої для цього сканування, планує протестувати їх в Україні для оцінки стану важливих об’єктів інфраструктури. Раніше компанія вже успішно використовувала цю технологію на британському атомному об’єкті Селлафілд.
Про це розповідає ProIT
Принцип дії мюонної томографії
Мюони утворюються внаслідок взаємодії високоенергетичних протонів космічних променів з атомами в атмосфері. Ці частинки, що існують лише 2 мікросекунди, розпадаються на електрони та антинейтрино, дозволяючи проникати на значні глибини землі. Приблизно 10 000 мюонів щосекунди потрапляють на кожен квадратний метр поверхні Землі.
Завдяки спеціальним сенсорам, розташованим шарами, система детектує траєкторію мюонів до входження у конструкцію та після виходу з неї. Аналізуючи зміни в їх русі, система створює детальну карту внутрішньої структури об’єкта.
Унікальні можливості технології
Мюонна томографія дозволяє виявляти корозії, невидимі тріщини та порожнини з рідиною в бетонних конструкціях. Енді Гектор, співзасновник GScan, зазначив, що на відміну від рентгенівського випромінювання, мюони природні і безпечні для здоров’я, адже не шкодять клітинам та ДНК, знижуючи ризик онкозахворювань у операторів.
Для повного обстеження мосту, детектори сканують ключові точки конструкції протягом місяця, що коштує близько $125 000. Зараз компанія обговорює з українською владою можливість тестування на київському мосту Патона.
Технологія GScan була розроблена у 2016 році. У 2022-му вона успішно застосовувалась для досліджень закритих ядерних реакторів в Естонії, що дозволило оцінити стан великих бетонних споруд, в яких вони розміщені з 1990-х років.