Космічна обсерваторія SPHEREx, що була розроблена NASA, пропонує нові можливості для дослідження Всесвіту, доповнюючи інфрачервоні знімки телескопа ім. Джеймса Вебба. Вона забезпечить панорамні огляди, які можуть розгадати деякі з найбільших таємниць космосу.
Про це розповідає ProIT
Телескоп SPHEREx успішно стартував 11 березня з бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії на ракеті SpaceX Falcon 9. Менш ніж через кілька годин, наземні диспетчери Лабораторії реактивного руху NASA встановили з ним стабільний зв’язок. Наступні етапи включатимуть місячний період перевірки, в який телескоп пройде калібрування та охолодження перед початком своєї основної місії, яка триватиме два роки.
Особливості телескопа SPHEREx
SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) працює в інфрачервоному діапазоні, подібно до телескопа Джеймса Вебба. Астрономи зацікавлені в цьому спектрі, оскільки розширення Всесвіту змінює довжину світлових хвиль, випромінюваних різними об’єктами. Світло від далеких зірок, що досягає Землі, може стати невидимим для звичайних технологій, однак SPHEREx здатний фіксувати це світло.
Отримані дані дозволять вченим глибше зануритися в питання космології, такі як формування та еволюція галактик, походження води і розвиток нашого Всесвіту. За словами Шона Домагала-Голдмана, виконувача обов’язків директора Відділу астрофізики в NASA:
“Зробити знімок за допомогою JWST — це все одно, що сфотографувати людину. SPHEREx фактично може перейти в режим панорами, коли ви хочете зняти велику групу людей і речі, що стоять позаду або навколо них.”
Технічні характеристики SPHEREx
- Вартість телескопа склала близько $488 млн, його розробка тривала 10 років.
- SPHEREx збере дані про космічну інфляцію, яка відбулася приблизно 14 мільярдів років тому.
- Телескоп створить карту з понад 450 мільйонів галактик і виконуватиме близько 600 експозицій на день.
- Він здійснить понад 11 000 обертів навколо Землі, обертаючись приблизно 14,5 разів на день.
- Облетить Землю на висоті близько 650 км.
- Збиратиме інформацію про склад і відстань до мільйонів галактик та зірок у 102 довжинах хвиль інфрачервоного світла.
- Створить 4 карти всього неба протягом своєї місії, з яких кожна буде займати 6 місяців.