У суворих умовах Антарктиди, де колись мешкали динозаври, вчені зробили вражаюче відкриття, яке може пролити світло на ранню еволюцію птахів. Вони виявили череп істоти, що жила 69 мільйонів років тому, вважаючи його найбільш давнім відомим представником сучасних птахів. Ця знахідка, отримана ще у 2011 році під час палеонтологічного проекту на Антарктичному півострові, була нещодавно представлена науковій спільноті.
Про це розповідає ProIT
Важливість знахідки черепа
Як зазначає професор Патрік О’Коннор, один з авторів дослідження, ця скам’янілість є раннім родичем сучасних качок та гусей, який жив на узбережжі Антарктиди в крейдяний період, в той час як на планеті бродили такі гіганти, як тиранозавр Рекс. Дослідники переконані, що це відкриття дозволить краще зрозуміти перші етапи еволюції сучасних птахів та розкрити таємниці формування сучасних екосистем.
Цифрова реконструкція Vegavis iaai, віком 69 мільйонів років, демонструє його довгий дзьоб. Особливості цього птаха значно відрізняють його від сучасних водоплавних птахів. Згідно з інформацією, опублікованою в Independent, череп, знайдений в Антарктиді, має видовжену форму із загостреним дзьобом та унікальною будовою мозку, що відрізняє його від усіх інших відомих птахів мезозойської ери. Вчені відносять ці останки до вимерлого виду Vegavis iaai, який є раннім представником сучасних водоплавних птахів, таких як качки та гуси.
Обговорення серед палеонтологів
Дослідження цього черепа викликало жваве обговорення серед палеонтологів, оскільки Vegavis iaai є досить суперечливою фігурою у світі науки. З одного боку, його відносять до групи, яка включає всіх сучасних птахів, але з іншого боку, деякі експерти вважають його раннім представником водоплавних птахів.
«Мало який птах в історії Землі викликав стільки суперечок серед палеонтологів», — зазначає доктор Крістофер Торрес, провідний автор дослідження.
Вчені сподіваються, що це нове відкриття допоможе вирішити багато питань, пов’язаних з Vegavis iaai, і з’ясувати його місце на еволюційному дереві птахів.