У лютому 2025 року європейський проєкт KM3NeT здійснив вражаюче відкриття, виявивши нейтрино з енергією близько 100 ПеВ, що в 25 разів перевищує енергію частинок, які прискорюють у Великому адронному колайдері. Ці нейтрино можуть бути пов’язані з надзвичайно млявою взаємодією з речовиною, що виникла внаслідок вибуху чорної діри.
Про це розповідає ProIT
Теорія Гокінга та нові відкриття
Відомий фізик-теоретик Стівен Гокінг ще півстоліття тому припустив, що внаслідок Великого вибуху Всесвіт міг бути заповнений крихітними чорними дірами. Наразі науковці вважають, що вони могли вперше виявити сліди вибуху подібної чорної діри.
Підводні детектори проєкту KM3NeT, розташовані на території Франції, Італії та Греції, зафіксували нейтрино, яке може бути наслідком вибуху чорної діри, що випаровується. Дослідження цієї теми ще триває, оскільки наукова стаття була завантажена у базу даних arXiv, але поки не пройшла рецензування.
Чорні діри та їх таємниці
Стівен Гокінг у 70-х роках минулого століття першим припустив, що чорні діри можуть випускати випромінювання, яке згодом отримало назву «випромінювання Гокінга». Це означає, що чорні діри, поступово втрачаючи масу, можуть врешті-решт зникнути, вибухаючи в потоці високоенергетичних частинок.
Вчені також зазначають, що знайдене нейтрино може вказувати на чорну діру масою близько 10 тисяч кілограмів, що приблизно дорівнює вазі двох африканських слонів, стиснутим у чорну діру розміром менше атома. Існування таких чорних дір могло б пояснити загадку темної матерії, оскільки вважається, що вони складають більшу частину матерії у Всесвіті.
«Якщо первинні чорні діри цього діапазону мас достатньо численні, щоб пояснити всю темну матерію, вони повинні вибухати досить регулярно», — зазначають дослідники.
Дослідники вважають, що якщо їхня гіпотеза вірна, то KM3NeT може зафіксувати ще кілька вражаючих нейтрино в найближчі роки. Перспективи подальших досліджень обіцяють нові відкриття у фізиці частинок та астрофізиці.