Науковці виявили на Марсі ознаки прихованого океану під поверхнею планети. Дослідження показало, що записи сейсмічних хвиль вказують на наявність шару рідкої води на глибині від 5,4 до 8 км. За оцінками експертів, загальний об’єм цього водного резерву може затопити Червону планету, утворивши океан глибиною від 520 до 780 метрів.
Про це розповідає ProIT
Варто зазначити, що в минулому Марс мав значні об’єми води на своїй поверхні. Це відбувалося приблизно 4,1 до 3 мільярдів років тому, коли на Марсі існували річкові дельти, долини та осадові породи. З часом планета втратила магнітне поле, а сонячна радіація знищила більшу частину її атмосфери. Температура на поверхні знизилася, а рідка вода частково випарувалася в космос або перетворилася на лід у надрах та полярних шапках.
Нові відкриття про воду на Марсі
Попередні дослідження вказували на те, що втрати води не враховують весь її об’єм, який колись існував на планеті. Науковці тривалий час намагалися встановити, куди поділася решта води. Наразі нове дослідження підтверджує, що рідка вода насправді існує глибоко під поверхнею.
Вчені проаналізували сейсмічні дані, отримані посадковим модулем NASA InSight, який приземлився на Марсі у 2018 році. Вони виявили, що сейсмічні хвилі, які виникають внаслідок ударів астероїдів і сейсмічної активності, сповільнюються на глибині від 5,4 до 8 км, що, на думку науковців, може свідчити про наявність рідкої води у пористих породах.
«Цей шар, швидше за все, є високопористою породою, заповненою рідкою водою, як насичена губка. Щось на кшталт водоносних горизонтів Землі, де ґрунтові води просочуються в пори породи», — пояснюють автори дослідження, професор геофізики Австралійського національного університету Хрвоє Ткалчич та професор геофізики Китайської академії наук Вейцзя Сан.
Подальші дослідження та перспективи
Дослідники вважають, що ця рідка вода може бути частиною об’єму, який не був врахований у попередніх оцінках. Вірогідно, більша частина стародавньої води просочилася крізь пористі поверхневі породи і залишилася під поверхнею. Хрвоє Ткалчич зазначає, що обсяги води, які виявлені, відповідають оцінкам «зниклої» води з попередніх досліджень.
Науковці також попереджають, що для остаточного підтвердження наявності води на Марсі потрібні масштабні місії з використанням сейсмометрів та установок для буріння.
Результати дослідження були опубліковані у журналі National Science Review.