Лабораторія квантових обчислень Google представила революційний прорив у сфері обчислень. Їхній новий квантовий чип Willow здатний виконувати складні завдання менш ніж за 5 хвилин, тоді як одному з найпотужніших суперкомп’ютерів світу для цього знадобилося б 10 септильйонів років, що значно перевищує вік Всесвіту.
Про це розповідає ProIT
Цей прорив став значним кроком вперед у порівнянні з результатами 2019 року, коли квантовий процесор Google вирішив математичну задачу за три хвилини, що для тодішніх суперкомп’ютерів вимагало б 10 тисяч років. Однак в той час компанія IBM висловила сумніви щодо цього твердження.
Боротьба з помилками в квантових обчисленнях
Окрім підвищення продуктивності, дослідники Google знайшли спосіб знизити кількість помилок, що є одним з найбільших викликів у квантових обчисленнях. На відміну від традиційних бітів, що представляють 1 або 0, кубіти можуть існувати в кількох станах одночасно. Однак вони схильні до помилок через швидкий обмін інформацією з навколишнім середовищем.
“Це історичне досягнення в галузі називається “нижче порога” — здатність зменшувати кількість помилок під час масштабування кількості кубітів”, — пише засновник Google Quantum AI Хартмут Невен у блозі Google.
Google виявила, що додавання більшої кількості кубітів у систему дозволяє зменшити помилки, виправляючи їх в режимі реального часу. Чип Willow, який містить 105 кубітів, вже визнаний “найкращим у своєму класі”. Чимало великих компаній, таких як Microsoft, Amazon і IBM, також активно працюють над власними квантовими обчислювальними системами.
Майбутнє квантових обчислень
Наступною метою Google є виконання першого “корисного, позакласичного” обчислення, яке не під силу звичайним комп’ютерам і матиме практичне застосування. У майбутньому квантові технології стануть незамінними для збору даних для штучного інтелекту, відкриття нових препаратів, розробки ефективніших батарей для електромобілів та прискорення прогресу в термоядерній енергії й нових енергетичних джерелах.