Команда науковців представила інноваційну технологію, що дозволяє вимірювати мозкові хвилі за допомогою тимчасових електронних татуювань на шкірі голови. Цей метод, який перебуває на стадії прототипу, проходить початкові випробування та демонструє обнадійливі результати.
Про це розповідає ProIT
Завдяки новій методиці, моніторинг мозкової активності та діагностика неврологічних станів, таких як судоми, епілепсія, пухлини мозку та розлади сну, можуть стати значно простішими у порівнянні з традиційними електроенцефалографічними (ЕЕГ) методами.
Альтернатива традиційним ЕЕГ
Звичайна процедура ЕЕГ потребує розмітки голови пацієнта та приклеювання електродів, які під’єднуються до приладу довгими дротами. Існує також варіант використання шапочки з вмонтованими електродами, але обидва методи займають багато часу та потребують частого контролю стану електродів.
Професорка Наньшу Лу (Nanshu Lu) з Техаського університету в Остіні, одна зі співрозробниць нової технології, зазначає, що підготовка до звичайного ЕЕГ-дослідження може займати до двох годин, а стан електродів треба перевіряти кожні дві години через висихання клею.
Технологія електронних татуювань
Новий підхід використовує спеціального робота для нанесення чорнила з електропровідного матеріалу на визначені точки на шкірі голови. Як стверджує Лу, наразі процес займає близько години через необхідність ручного коригування положення голови пацієнта. Проте, планується, що повністю автоматизована система скоротить цей час до 20 хвилин.
Після висихання чорнило утворює тонку плівку – електронне татуювання товщиною лише 30 мікрометрів, що вдвічі тонше від людської волосини. Воно функціонує як традиційні електроди ЕЕГ, фіксуючи зміни електричної активності мозку.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Cell Biomaterials, електронні татуювання були випробувані на п’яти добровольцях із коротким волоссям. Е-татуювання продемонстрували таку ж точність у виявленні мозкових хвиль, як і звичайні ЕЕГ електроди.
На відміну від традиційних електродів, що починають відклеюватися через шість годин, електронні татуювання залишалися на голові учасників щонайменше день. Їх легко можна видалити спиртовими серветками або шампунем.
Перш ніж технологію буде адаптовано до клінічної практики, необхідно провести масштабніші дослідження на пацієнтах із різними типами волосся та неврологічними станами, а також отримати сертифікати безпеки та дозволи регуляторних органів. У перспективі дослідники планують оснастити електронні татуювання бездротовими передавачами даних для повної портативності системи.