Головна Наука NASA Blue Ghost успішно приземлився на Місяці та зробив перші фотографії

NASA Blue Ghost успішно приземлився на Місяці та зробив перші фотографії

Космічний апарат NASA Blue Ghost продемонстрував вражаючі можливості, зокрема, під час створення «селфі Землі». Приватна місія, яка стала другою в історії доставки вантажу на Місяць, успішно приземлилася завдяки майже ідеальній посадці.

Про це розповідає ProIT

Останні маневри перед приземленням тривали близько години. 2 березня о 09:30 за київським часом апарат активував спеціальний режим для виведення на орбіту і спускався до Місяця на висоті майже 100 км. За кілька кілометрів до поверхні Blue Ghost ввімкнув двигуни, щоб уповільнити падіння і зайняти правильну позицію.

Завдяки своїм малим коригувальним двигунам, зонд уникнув перешкод, зокрема великих каменів. О 10:34 за київським часом Blue Ghost вибрав оптимальне місце для посадки в районі величезної западини «Море криз» та втілив в життя історичне прилунення на місячний ґрунт.

«Усе спрацювало, навіть коли ми здійснили посадку. У нас на черевиках місячний пил!» — зазначив генеральний директор Firefly Джейсон Кім.

За три дні до приземлення, апарат здійснив низький облет Місяця, під час якого вдалося зняти схід Землі. Оператор, приватна компанія Firefly Aerospace, у той час проводила фінальні приготування до посадки.

«Я б сказав, що ми навіть не підозрювали, що збираємося отримати зображення, які ми отримали. Це не така запланована ідея, яку б диктувала маркетингова команда. Ми просто почали вмикати всі камери під час кожного маневру», — прокоментував Рей Алленсворт, директор програми космічних кораблів Firefly.

Вражаюча та успішна посадка дозволила без проблем доставити 10 наукових інструментів NASA. Дослідники зможуть вивчити рівень радіації на Місяці та протестувати нові методи збору зразків. Окрім того, досвід посадки Blue Ghost стане корисним для підготовки до майбутніх місій програми Artemis, які мають на меті доставити людей на Місяць.

Blue Ghost працюватиме на Місяці близько двох тижнів. Важливо зазначити, що на Землі Сонце сходить і заходить кожні 12 годин, тоді як на Місяці один місячний день триває майже 30 земних діб. Отже, коли на Місяці сходить Сонце, воно не заходить протягом 14 днів.

Крім того, особливу увагу привертає знімок затемнення 14 березня. У цьому випадку, Земля закриє Сонце для апарату Blue Ghost, що призведе до рідкісного явища, яке виглядатиме зовсім інакше, ніж на Землі.

NASA виділило $93 млн для компанії Firefly Aerospace в рамках контракту для місії «Примарні вершники в небі» (Ghost Riders in the Sky). Однак успішне доставлення вантажів вимагало додаткових коштів, загальна сума зросла до $101,5 млн. Досвід посадки Blue Ghost став величезним кроком вперед для програми NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), в рамках якої агентство співпрацює з приватними компаніями для доставки наукових експериментів на Місяць.

Firefly Aerospace не є єдиною приватною компанією, яка досягла Місяця. У лютому 2024 року апарат Odysseus від Intuitive Machines успішно приземлився на Місяць, хоча команда тоді зіштовхнулася з проблемами. Також у 2019 році ізраїльська місія Beresheet намагалася цього досягти, але безуспішно, хоча ймовірно, після аварії на місці залишилися земні тихоходи, які можуть сприяти відновленню земного життя.

Варто зазначити, що Blue Ghost не подолав цей шлях самостійно. Його запустила ракета SpaceX Falcon 9 15 січня. На місячну поверхню також вирушив ще один приватний зонд — Resilience від японської компанії ispace.

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.