Головна Наука Нестача глибокого сну пов’язана з ризиком розвитку деменції – дослідження

Нестача глибокого сну пов’язана з ризиком розвитку деменції – дослідження

by host

Ризик розвитку деменції може підвищуватися з віком, якщо людина не отримує достатньо повільнохвильового (глибокого) сну. Дослідження 2023 року показало, що у людей старше 60 років ймовірність розвитку деменції збільшується на 27% при втраті всього 1% глибокого сну щороку.

Про це розповідає ProIT

Повільнохвильовий сон — це третя стадія 90-хвилинного циклу сну, яка триває близько 20-40 хвилин. Це найбільш відновлювальна стадія, під час якої мозкові хвилі та серцевий ритм сповільнюються, а артеріальний тиск знижується.

Глибокий сон зміцнює м’язи, кістки та імунну систему, готуючи мозок до засвоєння нової інформації. Недавні дослідження показали, що люди з ознаками змін у мозку, пов’язаних із хворобою Альцгеймера, демонстрували кращі результати в тестах на пам’ять, якщо мали більше повільнохвильового сну.

«Повільнохвильовий сон підтримує старіючий мозок і сприяє очищенню метаболічних відходів, включаючи білки, що накопичуються при хворобі Альцгеймера», — зазначив нейробіолог Метью Пейс з Університету Монаша в Австралії.

«До цього часу ми не знали, чи відіграє повільнохвильовий сон роль у розвитку деменції. Наші результати свідчать про те, що втрата цього сну може бути змінюваним фактором ризику деменції».

Пейс та його колеги з Австралії, Канади та США проаналізували дані 346 учасників Framingham Heart Study, які пройшли два нічні дослідження сну в періоди з 1995 до 1998 року і з 2001 до 2003 року з інтервалом у 5 років.

Ця вибірка без ознак деменції на час дослідження в 2001–2003 роках і старша 60 років на 2020 рік дозволила дослідникам простежити зв’язок між змінами в глибокому сні та ризиком деменції, відстежуючи учасників до 2018 року.

«Ми використовували ці дані, щоб дослідити, як змінювався повільнохвильовий сон із віком і чи були пов’язані зміни в його рівні з ризиком деменції в пізнішому житті до 17 років потому», — розповів Пейс.

За 17 років спостережень серед учасників було зафіксовано 52 випадки деменції. Рівень глибокого сну у цих учасників також було зіставлено з випадками деменції.

Виявлено, що рівень повільнохвильового сну починає знижуватися з віком після 60 років, досягаючи піка втрат між 75 і 80 роками, а згодом стабілізується.

Порівнюючи дані з першого і другого дослідження, вчені виявили, що кожне зниження рівня глибокого сну на 1% щороку пов’язане з 27% підвищенням ризику розвитку деменції. Цей ризик зростав до 32% при фокусуванні на хворобі Альцгеймера, найпоширенішій формі деменції.

Дослідження також пов’язує низький рівень глибокого сну з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, прийманням ліків, що впливають на сон, і наявністю гена APOE ε4, пов’язаного з хворобою Альцгеймера.

Хоча це чіткі зв’язки, автори зауважують, що такий тип дослідження не доводить, що втрата глибокого сну викликає деменцію. Можливо, процеси, пов’язані з деменцією, спричиняють погіршення сну. Для повного розуміння цих факторів необхідні подальші дослідження.

Джерело: sciencealert

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.