Головна Наука Телескоп Джеймса Вебба не знайшов тьмяних сигналів галактик: деталі

Телескоп Джеймса Вебба не знайшов тьмяних сигналів галактик: деталі

by host

Група астрономів, посилаючись на дані космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST), стверджує, що деякі з найдавніших галактик у Всесвіті могли потенційно утворитися без впливу темної матерії.

Про це розповідає ProIT

«Ми не бачимо те, що передбачала теорія темної матерії», — каже Стейсі Макго, астрофізик з Університету Кейс-Вестерн-Резерв у Огайо.

Вважається, що темна матерія є ключовим компонентом стандартної космологічної моделі нашого Всесвіту — і вона широко визнана, оскільки пояснює різноманітність форм і розмірів галактик, розпорошених у космосі. 

Водночас JWST не помітив тьмяних сигналів, які, як очікується, виходять з цих маленьких примітивних фрагментів галактик у ранньому Всесвіті. Натомість його дані показують, що ранні галактики були більшими та яскравішими, ніж очікувалося, і ймовірно росли дуже швидко — значно випереджаючи очікування, встановлені звичайними моделями холодної темної матерії. І це стрімке зростання точно узгоджується з прогнозами альтернативи теорії темної матерії — Модифікованої ньютонівської динаміки (МОНД).

Водночас дослідники зазначають, що деякі з надмірно яскравих джерел, зафіксованих JWST, могли бути активними надмасивними чорними дірами, а не галактиками.

То про що йдеться в альтернативній теорії? Згідно з МОНД, коли гравітація стає надзвичайно слабкою, вона поводиться не так, як це передбачав Ісаак Ньютон (як приклад, тут наводять «околиці» галактик). Саму концепцію ще у 1982 році запропонував ізраїльський фізик Мордехай Мілгром — як спосіб пояснити швидше, ніж очікувалося, обертання галактик без наявності темної матерії чи темної енергії.

Насправді в МОНД достобіса критиків, оскільки ідею важко інтегрувати в єдину структуру, яка може пояснити широкий спектр космологічних спостережень. Тоді як теорія темної матерії відповідає багатьом спостереженням, хоча й не повністю пояснює явища, передбачені МОНД.

«Ми опинились між двома дуже різними теоріями, які здаються непримиренними, попри застосування тісно пов’язаних, але неспівмірних доказів», — пише команда у статті, опублікованій 12 листопада в The Astrophysical Journal (через Space.com).

Водночас, на думку дослідників, попри те, що МОНД не є загальновизнаною теорією в космології, вона зробила достатньо успішних прогнозів, тож це «не може бути простим збігом».

«Це про щось нам говорить, але про що — загадка, як і склад темної матерії».

Читайте також

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Latest Articles

© ProIT. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.