У Національному парку Вайт-Сендс у Нью-Мексико вчені зробили вражаюче відкриття: сліди людських ніг і волочіння предметів свідчать про те, що перші мешканці Америки використовували дерев’яні конструкції для перевезення вантажів понад 20 000 років тому.
Про це розповідає ProIT
Огляд знахідки
Дослідники виявили сліди, що нагадують сліди саней, поряд зі стародавніми відбитками людських ніг. Це, ймовірно, є найдавнішим доказом використання транспортних засобів у Північній Америці. Вчені припускають, що стародавні люди використовували каркас, схожий на траву (дві жердини, зв’язані разом), який був застосований корінними народами Великих рівнин ще 500 років тому для перевезення майна, житла та навіть людей.
Експериментальні підтвердження
Згідно з дослідженнями, сліди поряд із борознами в ґрунті свідчать, що дорослі тягнули ці конструкції, а діти йшли позаду, що нагадує сучасний візок у супермаркеті. Дослідники також з’ясували, що найдавніші жителі Північної Америки виготовляли імпровізовані «транспортні засоби» з дерев’яних стовпів. Оскільки дерев’яні конструкції не збереглися через природне розкладання, нещодавно знайдені борозни стали першим фізичним доказом того, як люди транспортували важкі вантажі ще до винаходу колеса.
Розкопки на цьому місці почалися у 2020 році, коли дослідники виявили, що відбитки залишилися в давньому висохлому мулі, який згодом був покритий шарами осадових порід. Ці землі колись були домом не лише для людей, а й для мамонтів, гігантських лінивців та інших тварин льодовикового періоду.
Дослідники зафіксували борозни довжиною до 50 метрів. Деякі з них виглядають як одна лінія, що могло залишити конструкція у формі літери «А», а інші утворюють дві паралельні лінії, що, ймовірно, свідчить про конструкцію у формі літери «X».
Щоб підтвердити свої гіпотези, вчені створили аналогічну конструкцію з дерев’яних жердин і перевірили її вологому мулі у Великій Британії та на узбережжі штату Мен у США. Отримані сліди виявилися ідентичними тим, що були знайдені у Вайт-Сендс.
Попередні дослідження доводять, що люди могли жити в Північній Америці вже 21 000–23 000 років тому, що суперечить традиційній теорії про їхнє прибуття 13 000–16 000 років тому. Незважаючи на дискусії щодо точного віку слідів, автори нового дослідження підкреслюють важливість самої знахідки.
«Кожна нова знахідка у Вайт-Сендс додає розуміння життя перших поселенців Америки», — зазначила співавторка дослідження Саллі Рейнольдс, палеонтологиня з Університету Борнмута.
«Ці люди були першими мігрантами, які подорожували до Північної Америки, і розуміння того, як вони пересувалися, допомагає розповісти їхню історію», — додала вона.