Нові дослідження у сфері генетики відкривають цікаві аспекти еволюції пір’я, демонструючи, як за допомогою генетичних маніпуляцій можна тимчасово повернути курячим ембріонам риси, властиві динозаврам. Вчені з’ясували, що блокування ключового гена Sonic Hedgehog (Shh) може призвести до розвитку примітивного пір’я у курчат, яке нагадує те, що, вважається, існувало у деяких динозаврів.
Про це розповідає ProIT
Експеримент, проведений професором Мішель Мілінкович та постдокторантом Рорі Купером, полягав у введенні курячим ембріонам молекули, що інгібує шлях Shh. Результати, опубліковані у журналі IFLScience, виявилися вражаючими: замість звичайних складних пір’яних бруньок, у ембріонів виникли трубчасті структури, схожі на протопір’я, яке, ймовірно, існувало у деяких динозаврів.
“Ці прості структури могли бути еволюційним попередником складнішого пір’я, яке ми спостерігаємо у сучасних птахів,” – зазначають дослідники.
Дослідники також вказують на те, що ці зміни, хоча і були значними, носили тимчасовий характер. Протягом другого тижня ембріонального розвитку пір’я почало частково повертатися до звичного стану, а після вилуплення у курчат спостерігалися ділянки голої шкіри. Цікаво, що фолікули пір’я відновили свою активність лише через сім тижнів.
Експеримент свідчить про те, що хоча тимчасова зміна розвитку лусочок на лапах може призвести до їхнього постійного перетворення на пір’я, сам розвиток пір’я змінити значно складніше. Це вказує на те, що еволюція створила надзвичайно стійку мережу генів, які забезпечують правильний розвиток пір’я навіть уразі значних генетичних чи екологічних впливів. Тому, незважаючи на захопливі результати, поява гібридів курей і динозаврів найближчим часом малоймовірна.